Markar Esayan bugün toprağa verildi

AKP İstanbul Milletvekili Markar Esayan, bugün Meryem Ana Kilisesindeki törenin ardından Şişli Ermeni Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Markar Esayan için Meryem Ana Kilise’sinde tören düzenlendi

51 yaşında tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Markar Esayan, AKP İstanbul Milletvekili olarak parlementodaydı. Esayan’ın cenaze törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM başkanı Mustafa Şentop da katıldı.

Şişli Ermeni mezarlığına defnedildi

Mide rahatsızlığı nedeniyle bir süredir tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren gazeteci-siyasetçi Markar Esayan’ın Türk bayrağına sarılı naaşı, dini törenin düzenleneceği Kumkapı Meryem Ana Patriklik Kilisesi’ne getirildi.

Kumkapı Meryem Ana Patriklik Kilisesi’nde düzenlenen dini törenin ardından Esayan’ın cenazesi Şişli Ermeni Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un yanı sıra törene İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, AKP İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Bedros Şirinoğlu, Esayan’ın ablaları Nergis Erdik, Arşaluys Agopyan, Nadya Eseyan, Hilda Hamamcıyan ile kardeşi Sima Eseyan da katıldı.

Süleyman Soylu da katıldı

Mezarlıktaki törene de, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye Ermenileri 85. Patriği Sahak Maşalyan ve Esayan’ın ablaları Nergis Erdik, Arşaluys Agopyan, Nadya Esayan, Hilda Hamamcıyan ile kardeşi Sima Esayan katıldı.

Ölüm haberini İbrahim Kalın duyurmuştu

Markar Esayan’ın ölüm haberini Cumhurbaşkanı danışmanlarından İbrahim Kalın kişisel twitter hesabından duyurmuştu.

Kalın, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Sevgili Markar Esayan ı kaybettik. Başımız sağolsun. Bu ülkenin yetiştirdiği güzel insanlardan biriydi. Ailesine ve yakınlarına sabırlar diliyorum.”