Market ve toplu taşıma araçlarına ilişkin ek genelge

İçişleri Bakanlığı’nın koronavirüs tedbirleri kapsamında gönderdiği ek genelgeye göre; tüm marketler 09.00-21.00 saatleri arasında hizmet verebilecek. Market içindeki müşteri sayısı sınırlandırılacak.

Genelgede, tüm şehir içi ve şehirler arası toplu taşıma araçlarının yolcu taşıma kapasiteleri yüzde 50’ye düşürülecek.

Edirne Fatih Mahallesindeki bir market – AA

İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valiliğine yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı tedbir amacıyla ek bir genelge gönderdi. Genelgede, marketler ile şehir içi ve şehirler arası toplu taşıma araçlarına yönelik ek tedbirler yer aldı. Genelgeye göre;

• İl ve ilçelerde tüm marketler 09.00-21.00 saatleri arasında hizmet verecek.

• Market içindeki en fazla müşteri sayısı, depolar ve idari bürolar hariç olmak üzere müşteriye doğrudan hizmet sunulan toplam alanın onda biri kadar olacak.

• Tüm marketler, hizmet alanı büyüklüğüne göre içeride bulunabilecek maksimum müşteri sayısını market girişlerine asarak ilan edecek.

• İçeride belirlenen sayıda müşteri bulunması için gerekli tedbirler alınacak. Market içinde belirlenen sayıda müşteri var ise içerden müşteri çıkmadan başka müşteri içeriye alınmayacak.

• Marketler aynı zamanda içeriye girmek için bekleyen müşterilerin en az bir metre mesafe ile beklemeleri gerektiğini sürekli hatırlatacak. Market girişinde görülecek şekilde bu hususu belirten afiş asılacak.

Kapasitesinin yarısı oranında yolcu kabul edebilecek

Tüm şehir içi ve şehirler arası toplu taşıma araçları, ruhsatlarında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50’si oranında yolcu kabul edecek. Araç içindeki yolcuların oturma şekli yolcuların birbirleriyle temasını engelleyecek şekilde olacak. Bu düzenleme şehirler arası yolcu otobüsleri için de geçerli olacak.