Marmaris’te 4 saat, Bingöl’de 5 gün sürüyor

Genç’te meydana gelen yangın 35 kilometre karelik bir alanı küle çevirdi. HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Marmaris’teki yangının 4 saatte, Genç’teki yangının ise 5 günde söndürüldüğüne dikkat çekti.

Bingöl’ün Genç ilçesinde bağlı Suvêran bölgesinde 25 Haziran’da başlayan orman yangını, Güzeldere (Gaz), Dedebağı (Şexismal) ile Çamlıyurt (Xodan) köylerinin de aralarında bulunduğu 20 yerleşim yerini etkiledi. Çıkış nedeni “Bölgedeki karakol ve maden çalışmaları” olarak iddia edilen yangın, rüzgarın etkisiyle bölgedeki ormanların yanmasına, doğadaki canlıların yok olmasına neden oldu. Yangın, müdahalenin yetersiz kalması nedeniyle 5 gün sonra kontrol altına alınarak söndürüldü.

Bölgede incelemelerde bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, yangını söndürme çalışmalarının yetersiz olduğunu söyledi.

Ormanlık alan yok oldu

Yangın sonucu 35 kilometre karelik bir alanın tamamının küle döndüğünü belirten Aydemir, büyük bir ormanlık alanın yok olduğunu söyledi. Ormanın yenilenmesinin 40 yıl zaman alacağını dile getiren Aydemir, “Genç’te çıkan yangınla birlikte Marmaris’te de orman yangını çıkmıştı. Marmaris’te çıkan yangın 4 saatlik zaman diliminde olması gerektiği gibi söndürüldü. Fakat Genç’te çıkan yangın 5’inci gününde kontrol altına alındı. Bu da şunu göstermektedir. Özellikle Genç’te çıkan yangın bölgesinde yoğun bir maden çalışması var. Yine ilginç ve çarpıcı olan bir hususta şu ki söz konusu bölgede 5 yıl önce aynı alanlarda ve tarihlerde yangın çıktı. Bu yangınlar neticesinde çok büyük alan zarar gördü. Bu maden yataklarının ileride alınacak ruhsat ve işletmeleriyle ilgili hukuki anlamda ‘ÇED raporu’ benzeri sıkıntılarla karşılaşmamak adına söz konusu bölgede yangın çıkartılmış olabilir” dedi.

Geçim kaynağı yok oldu

HDP olarak doğa katliamlarını önlemek ve doğayı yaşatmak için mücadele ettiklerini ifade eden Aydemir, Elazığ, Diyarbakır ve Bingöl’deki yoğun orman alanlarında sık sık yangınlar çıktığı ve iktidar partisinin yangınlara ilgisiz kaldığını söyledi. Bölgedeki meyve ağaçlarının yok olduğunu belirten Aydemir, “Yangın sonucunda üretilen pekmez bir anlamda yok oldu. Bununla birlikte yurttaşlar hayvanlarını da artık bu alanda otlatamayacak. Bölge tamamen kullanılamaz bir hale gelmiş durumda” diye konuştu.

Helikopter yok

Bölgede çıkan yangınlara derhal müdahale edilmesi gerektiğini ifade eden Aydemir, yangınlara müdahale etmek açısından il merkezlerinde helikopterlerin bulundurulmasının şart olduğunun altını çizdi. Çıkan yangın alanlarına ulaşmanın oldukça zor olduğunu dile getiren Aydemir, bazı bölgelerde yolların olmadığını, dolayısıyla havadan müdahalenin şart olduğuna dikkat çekti.

Ekolojistlere çağrı

HDP’nin ısrarları sonucunda yangının kontrol altına alınıp söndürüldüğünü dile getiren Aydemir, konuşmasına şöyle devam etti: “Ancak gerek Türkiye ve bölgemizde kendilerine ekolojist diye tanımlayan kişi, kurumlar, kuruluşların bu duyarlılığı göstermesi gerekiyor. Sadece bulundukları yerlerden, sosyal medya üzerinden duyarlılıklarını göstermeleri yetmiyor. Bunları kesinlikle bundan sonraki gerçekleşecek doğa kıyımlarında, yangınlarda ve maden işletmelerinde, yerinde duyarlılık göstermelerini bekliyoruz. Maalesef AKP hükümeti için doğa, ağaç, hayvan, insan, nehir, dere sevgisi, değeri söz konusu değil. Doğayı rant alanına, talan, yağma ve bunun üzerinden zenginleşme aracı olarak görüyor.”

MA / Ayşe Sürme