Marmaris’te orman yangınında bir kişi hayatını kaybetti

Muğla’nın Marmaris, Milas, Köyceğiz ve Datça ilçelerinde ormanlık alanda yangın çıktı. Yangın kimi bölgelerde yerleşim yerlerine yaklaşırken, Marmaris’teki yangında 1 kişi hayatını kaybetti.

Muğla’nın pek çok ilçesinde henüz bilinmeyen sebeplerle yangın çıktı. Yangın söndürme çalışmaları devam ederken,  Marmaris’te 1 kişi hayatını kaybetti.

Marmaris ilçesi Amutalan Mahallesi’ndeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Havadan ve karadan müdahale edilen yangın, kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

25 yaşındaki genç yaşamını yitirdi

Bölgede motosikletiyle alevlerin arasında kalan 25 yaşındaki Şahin Akdemir adlı genç, bölgeden ayrılmaya çalışırken motosikletiyle kaza yaptı. Aracın devrilmesi sonucu yaralanan Akdemir, alevlerin arasında kalarak hayatını kaybetti.

Alevlerin yaklaşması nedeniyle tedbir amacıyla 2 otel ile 7 villanın polis ekipleri tarafından boşaltıldığı bilgisi verildi. Çevredeki otellerde kalan bazı müşteriler ise kendi istekleri ile ayrıldı.

Yanan çam kozalaklarının patlaması sonucu alevlerin sıçradığı 3 apartmanın çatı katı yandı. Binaların çatı katındaki alevler itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle büyümeden söndürüldü. İlçenin üzerini kaplayan yoğun dumandan etkilenenlerin sayısı 11’e yükseldi.

Siteler Mahallesi’ndeki yerleşim yerlerine yakın bölümdeki alevler havadan ve karadan müdahaleyle söndürüldü. Asparan ve Pamucak mevkisine doğru ilerleyen alevlere ise müdahalenin yoğun bir şekilde sürdüğü bildirildi. İçmeler Mahallesi’ne kadar ulaşan yangında alevlerin sıçradığı evlere de müdahale ediliyor.

Savcılık soruşturma başlattı

Marmaris Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Armutalan mevkisindeki ormanlık alanda çıkan orman yangınıyla ilgili soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Açıklamada, “29.07.2021 günü saat 13.15 sıralarında ilimiz Marmaris ilçesi Armutalan mevkisindeki ormanlık alanda çıkan orman yangını ile ilgili olarak mülhakatımız Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığımızca derhal soruşturma başlatılmış olup, soruşturma tüm yönleriyle ve titizlikle incelenmektedir” denildi.

Yangını 2 çocuğun çıkardığı iddiası

Orman yangınına, biri 8 diğeri 10 yaşındaki 2 çocuğun neden olduğu ileri sürüldü. 3 görgü tanığının ifadeleri üzerinden oyun oynarken, yangını çıkardıkları iddia edilen 2 çocuğun İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde ifadelerine başvurulması için pedagog beklendiği öğrenildi.

Milas’ta da söndürme çalışmaları sürüyor

Muğla’nın Milas ilçesi, Meşelik Mahallesi, Kuyucak mevkiindeki çam ağaçları ile kaplı ormanlık alandan saat 14.30 sıralarında yangın çıktı. Oteller bölgesine yakın bir bölgede çıkan yangın, kısa sürede geniş bir alana yayıldı. Alevler bölgedeki 2 otelin bahçesine kadar dayandı. Alevlere 8 arazöz ve 6 itfaiye aracı ve 40 orman işçisi ile müdahale edildi. İş makineleri ile de ormanlık alanda yol açma çalışmaları sürüyor. Jandarma ekipleri, sahildeki tatilcileri tedbir amacıyla bölgeden uzaklaştırdı. Bazı tekne sahipleri, karadan ulaşımın zor olduğu bölgedeki otellerde kalan turistlerin tahliyesi için destek verdi.

Ters esen rüzgar nedeniyle söndürme çalışmalarında güçlük yaşandığı bildirildi.

Yangını kontrol altına alma çalışmaları sürüyor.

Milas’taki orman yangınıyla ilgili soruşturma

Muğla’nın Milas ilçesindeki orman yangınına ilişkin soruşturma başlatıldı. Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada, “Milas’a bağlı Güvercinlik-Kuyucak mevkisindeki ormanlık alanda çıkan yangınla ilgili olarak mülhakatımız Milas Cumhuriyet Başsavcılığımızca resen ivedi olarak soruşturma başlatılmıştır. Başsavcılığımızın talimatıyla orman yangınının başladığı ve güzergahındaki yerlerle ilgili detaylı şekilde inceleme ve delillerin araştırılmasına yönelik soruşturma işlemleri çok yönlü ve titizlikle devam etmektedir” ifadesine yer verildi.

Köyceğiz’deki makilik yangını kontrol altında

Muğla’nın Köyceğiz ilçesindeki Çakmaktepe mevkisindeki makilik alanda, saat 13.30 sıralarında yangın başladı. Alevler, karadan ve havadan müdahale ile yaklaşık 6 saatte kontrol altına alındı. Bölgede soğutma çalışmaları sürüyor.

Datça’da çıkan yangın söndürüldü

Muğla’nın Datça ilçesinde zirai alanda çıkan yangın ise söndürüldü. Yangında 10 dönüm zeytin ve çam ağaçlarının bulunduğu zirai alan zarar görürken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

MA / HABER MERKEZİ