Marx’tan 150 yıl sonra Devlet Bahçeli ’emek’ tanımı yaptı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) lideri Devlet Bahçeli, 1 Mayıs emekçi bayramı münasebetiyle paylaştığı mesajlarda ’emek’ tanımı yapmaya çalıştı.

Bahçeli, ‘zahmetsiz rahmet olmaz, emek ekonomiye indirgenmez’ diyerek 1 Mayıs’ı kutladı.

Özellikle iktidar ortağı AKP’de son zamanlarda ortaya çıkan yolsuzluk ve haksız kazanç haberlerinin ardından Bahçeli’nin emek üzerine mesajlar paylaşması dikkat çekti.

Bahçeli’nin paylaştığı mesajlarda öne çıkanlar şu şekilde:

“Emek, insandan ayrılamaz ve ayrı görülemez bir değerdir. Emek verilmeden, emek harcanmadan, emeğin karşılığı alınmadan hiçbir iş ya da çalışma sürecinin hayrından, saygınlığından, safiyetinden, saadet ve sahiciliğinden ahlaki ve manevi temelde bahsedilemez. Emek insandır.”

“Zahmetsiz rahmet elbette olmaz. Zahmete katlanıp rahmeti hak eden temiz ve duru emektir. Biliyor ve inanıyoruz ki, alın teriyle elde edilmiş kazanç hem helal hem de kutsaldır. Bu zaviyeden baktığımızda emek demek helal duruş, helal duyuş, helal durum demektir.”

“Emeği sırf ekonomik kategoriye indirgemek, teorilerle izah etmek, mübadele ve mücahede çerçevesinde ele almak bir tarafı eksik bırakacaktır. Emek, emekçiyle anlamlı ve bütündür. Manevi yönü en az maddi yönü kadar önemli, hatta önceliklidir. Emek hayatın denge ve dinamiğidir.”

“1 Mayıs’ı ideolojik ve siyasi önyargılara hapsetmek, marjinal ve yasa dışı örgütlerin ihanet zemini olarak görmek emekçilerimize büyük bir haksızlık ve husumettir. Emeğin fikri değerinde saklıdır. Emekçinin fazileti alın terindedir.”

Yeni1Mecra