Polis, ‘maske’ cezasına itiraz eden kadını darp etti

İstanbul’da “usulüne uygun maske takmadığı” iddiasıyla kesilmek istenen cezayı reddeden kadın, polisler tarafından darp edilerek gözaltına alındı.

Kadınlar serbest bırakılırken, İstanbul Valiliği polislerin görevlerinden uzaklaştırıldığını bildirdi.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi, İstanbul Kadıköy’de polislerin iki kadını darp ederek gözaltına alındığı görüntüleri twitter hesabından paylaştı. ÇHD, görüntülere ilişkin şu bilgiyi paylaştı: “Maskesi burnunu kapatmadığı iddiasıyla durdurulup ceza kesilmek istenen, daha sonra polislerin sözlü tacizine maruz kalan iki genç kadın darp edilerek gözaltına alındı.”

Polisler hakkında suç duyurusunda bulunulacak

ÇHD, daha sonra yaptığı paylaşımda kadınların serbest bırakıldığını belirterek, “’Usulüne uygun maske takmamak’ iddiasının karşıtlığı ayaküstü sorgu, para cezası, taciz, darp ve TERS KELEPÇE ile gözaltı. Avukat arkadaşlarımız kadınların yanında ve polisler hakkında suç duyurusunda bulunulacak.” diye kaydetti.

‘Cezaya itiraz ettiğim için beni karakola götürmek istedi’

Görüntüdeki R.B., twitter hesabından olayı anlatarak, “Kendilerinin de maskesi yoktu zaten. Bunu söyleyip cezayı itiraz ettiğim için beni karakola götürmek istedi. Reddettim ve olay yerinden uzaklaşırken arkamdan gelip beni yakaladı. Polis tarafından videoda gördüğünüz gibi taciz edildim.” dedi. Kimsenin sessiz kalmamasını isteyen kadın, “Olaya şahit olan ve o an orada bulunan lütfen ulaşsın.” diye kaydetti.

Valilik: Maskesini usulüne uygun şekilde takmadığı için uyarıda bulunuldu

Görüntülerin sosyal medyada paylaşılarak tepki gösterilmesinin ardından İstanbul Valiliği konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, dün güvenlik görevlileri tarafından“Sağlık İçin Hepimiz İçin COVİD-19 denetlemeleri” sırasında R.B isimli kadının, maskesini usulüne uygun şekilde takmadığı görülerek uyarıda bulunulduğu belirtildi.

‘Kesinlikle istemediğimiz görüntüler’

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “Polis memurlarının uyarısına R.B. hakaret içeren söz ve davranışlarla karşılık vermiş, yapılan ikazlara rağmen bu tutumuna devam etmesi üzerine, gözaltına alınmak istenmiştir. Gözaltına alınma esnasında kesinlikle görmek istemediğimiz görüntülerin yaşanması bizi çok üzmüştür.

‘Polis memurları görevlerinden uzaklaştırıldı’

Konuyla ilgili olarak başlatılan soruşturma kapsamında ilgili polis memurlarının görevden uzaklaştırıldığının belirtildiği açıklamada, “Olayla ilgili adli ve idari soruşturma devam etmektedir.” denildi.