‘Maske’ nedeniyle eczacılara yönelik saldırılara tepki

İstanbul Eczacı Odası, kişi başı 5 maskeyi gönüllü bir hizmet olarak halka sunduklarını belirterek, şifre olmadan ücretsiz maske vermeye zorlandıklarını, satışı yasak olması nedeniyle maske satamadıkları için ağır hakaretler işittiklerini bildirdi.

Oda, bilinçli veya bilinçsiz eczacılık mesleğinin itibarsızlaştırılmaya çalışıldığına vurgu yaparak, “Bunlara boyun eğmek ve sessiz kalmak yoktur.” dedi.

Fotoğraf: AA

İstanbul Eczacı Odası Yönetim Kurulundan eczanelerden ücretsiz maske verilirken yaşanan sorunlara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Türkiye’nin ve dünyanın mücadele ettiği Covid-19 pandemisinde 5 meslektaşlarının ve 1 eczane teknisyeninin hayatını kaybettiği hatırlatıldı.

Açıklamada, bu süreçte hastanelerin birçok servisinin poliklinik hizmeti veremiyorken, Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) kısıtlı sayıda hasta bakılırken, eczacıların raporlu kronik hastaları başta olmak üzere ilaç ve sağlık hizmetini 7/24 canları pahasına sürdürdükleri belirtildi.

‘Bunlara boyun eğmek ve sessiz kalmak yoktur’

Sağlık Bakanlığının vatandaşların cep telefonuna gönderdiği şifre ve TC kimlik numarasını sisteme işleyerek kişi başı 5 maskeyi gönüllü bir hizmet olarak halka sunduklarının belirtildiği açıklamada, gönüllü hizmet içinde eczacıların maruz kaldığı saldırılar şöyle sıralandı:

  • Şifre olmadan ücretsiz maske vermeye zorlanmak ve hakarete, yetmedi küfürlere maruz kalmak.
  • Satışı yasak olması nedeniyle maske satmadığımız için vicdanen çaresiz hissetmemize rağmen ağır hakaretler işitmek, tehdit edilmek.
  • Sistemin çalışmamasından dolayı maske veremediğimiz vatandaşlar tarafından aşağılanmak.
  • Biz eczacıların normalde sattığı medikal ve uygun koşullarda üretilmiş maskeleri, maske satışı yasaklandıktan sonra artık satamadığımız için, vatandaşlarımızın köşe başındaki seyyar satıcıdan, nalburdan, kırtasiyeden niteliksiz maskeler almalarının ardından beceriksizlikle suçlanmak.
  • Tahrik edilerek, yalan beyanlarla izinsiz video çekimi ile sosyal medyada hedef gösterilmek, linç edilmek.
  • Biz eczacılar canımız pahasına halkımıza hizmet vermeye çalışırken bilinçli veya bilinçsiz olarak mesleğimizin itibarsızlaştırılmaya çalışılması.

‘Saldırıları tüm kamu otoritesinin dikkatine sunuyoruz’

Açıklamada, “Bunlara boyun eğmek ve sessiz kalmak yoktur.” denildi. Tam da bu sebeple eczacıların eczanelerinde veya sosyal medyada uğradıkları saldırılara sessiz kalmayacaklarının belirtildiği açıklamada, aynı düşmanca hislerle haber kanallarında paylaşanlar hakkında Sağlıkta Şiddet Yasası kapsamında suç duyurusunda bulunulacağı kaydedildi.

Meslektaşlarının yanında olduklarının vurgulandığı açıklamada, “Eczacılarımıza yöneltilen bu saldırıları da tüm kamu otoritesinin dikkatine sunuyoruz.” denildi.