Maske takmayanlara 3 gün yurtlarda karantina ve para cezası

Sakarya’da Covid-19 tedbirleri kapsamında maske takmayan vatandaşlara ilk ihlalde 392, ikinci ihlalde 900 lira para cezası uygulanması ve 3 gün karantina yurdunda izole edilmesi kararı verildi.

Sakarya Valiliği, İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kararı resmi internet sitesinden duyurdu. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı izolasyon konusunda vatandaşların yeterince duyarlı olmadığının görüldüğünün belirtildiği açıklamada, daha önce “Denetimlerde maske takmayan vatandaşlarımıza ilk ihlalde uyarı yapılması ve tekerrürü halinde 3 gün karantinada kalacakları ve en az 3 kitap okuma idari yaptırımının uygulanacağının tebliğ edilmesine” ilişkin kararın değiştirildiği belirtildi.

Yurtta karantina ve para cezası

Açıklamada, bu hükümde yapılan değişiklik ise şu şekilde verildi: “Denetimlerde maske takmayan vatandaşlarımıza ilk ihlalde kabahatler kanunu 32. Maddesine göre 392 TL. para cezası, ikinci ihlalde Umumi Hıfzıssıhha Kanuna göre 900 TL. para cezası uygulanması ve 3 (üç) gün süre ile karantina yurdunda izole edilmesine.”

Vatandaşlar taahhütte bulunacak

Bir diğer kararda ise sağlık kurumlarında veya evinde Kovid için numune veren vatandaşlara sağlık personeli tarafından numune sonucu çıkana kadar kendilerini izole edileceklerine dair taahhütname imzalatılacak. Bu karara rağmen izolasyona uymayan kişilere Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereğince 900 TL para cezası uygulanacak.

Ayrıca, 2020-2021 eğitim-öğretim döneminde il içi ve il dışında ortaöğrenim ve yükseköğrenim gören (lise, önlisans, lisans, lisans üstü) öğrencilerin (Tıp Fakültesi 6. Sınıf Öğrencileri hariç olmak üzere) devam eden pandemi sebebiyle Sağlık Müdürlüğü ve bağlı sağlık tesislerinde beceri eğitimi/staj/klinik uygulama adı altındaki tüm iş yeri uygulamalarının yaptırılmamasına karar verildi.

57 köy okulunda yüz yüze eğitim

İl Hıfzıssıhha Kurulu aldığı bir diğer karar ise, 12 Ekim itibariyle Sakarya genelinde bulunan köy ve benzeri seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki okulların Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği esaslar ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’ nun önerileri doğrultusunda bütün sınıf seviyelerinde yüz yüze eğitime başlanacağı, bundan sonraki dönemde ilçe düzeyinde okulların açılıp kapanmasına veya öğretime ara verilmesine İlçe Hıfzısıhha Kurulları karar verecek.

Açıklamada yüz yüze eğitimin yapılacağı okulların isimleri ek olarak verilen listede yer aldı. Listede, 15 ilçe ve 57 köy okulunun isimleri bulunuyor.