Maske ve eldiven atıklarına 72 saat kuralı

Koronavirüsle (Covid-19) mücadele kapsamında, maske, eldiven ve diğer kişisel hijyen malzeme atıklarının bertarafına ilişkin 81 ilin valiliğine genelge gönderildi.

Atıklar ayrı toplanarak 72 saat bekletildikten sonra belediyelere teslim edilecek.

Fotoğraf: AA

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, koronavirüsle mücadele kapsamında maske, eldiven ve diğer kişisel hijyen malzeme atıklarının bertarafına yönelik hazırlanan genelgeyi, bakanlıklara ve 81 ilin valiliklerine gönderdiklerini açıkladı.

Atıklar ayrı toplanıp 72 saat bekletilecek

Genelgeye göre; maske ile eldiven atıkları, kurum ve işletme binalarının giriş çıkışları ile ortak kullanım alanlarına yerleştirilecek biriktirme ekipmanlarında ayrı şekilde toplanacak ve geçici depolama alanlarında en az 72 saat bekletildikten sonra “evsel atık” olarak belediyeye teslim edilecek.

Ev ve iş yerlerinde kullanılan maske ve eldiven atıkları ise iç içe iki torbaya konularak, en az 72 saat insan temasından uzak yerde bekletilmelerinin ardından “evsel atık” olarak belediyeye teslim edilecek.

Sağlık kuruluşlarında ‘tıbbi atık’ olarak yönetilecek

Sağlık kuruluşlarının karantina bölümleri ile karantina birimi olarak belirlenen yerlerde oluşan atıklar “tıbbi atık” olarak yönetilecek. Atık biriktirme, toplama, taşıma ve depolama ekipmanlarının kapaklı olması tercih edilecek. Toplanan atıklar doğrudan düzenli depolama veya yakmaya gönderilecek.

Kaynak: AA