Mayısta 43 gazeteci 617 yıla kadar hapis istemiyle yargılandı

Her ay görülen gazeteci davalarıyla ilgili “Haberin Bedeli” başlığıyla yürütülen gazeteci davalarını raporlama çalışmasının Mayıs 2021 raporu açıklandı.

Rapora göre; Mayıs ayındaki duruşmalarda en az 43 gazeteci hakkında 617 yıla kadar hapis istendi. 

Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğü üzerindeki baskılar hız kesmeden devam ederken, gazeteciler de mesailerinin büyük bir bölümünü haklarında açılan davalar nedeniyle adliyelerde geçirmekle karşı karşıya. 

Koronavirüs pandemisi nedeniyle “tam kapanma” kararı alınan Mayıs ayında da Türkiye’de her gün bir birden fazla gazeteci, yaptığı haberler nedeniyle yargılandı.

Gazeteciler Cemiyeti’nin Demokrasi için Medya / Medya için Demokrasi projesinin desteğiyle “Haberin Bedeli” başlığıyla yürütülen gazeteci davalarını raporlama çalışmasının Mayıs 2021 raporu, rakamlarla yargılanan gazetecilerin her geçen gün arttığına göze çarpıyor. 

24 ayrı davada 43 gazeteci yargılandı

Raporlama çalışmasının gazeteci Hayri Demir tarafından hazırlanan rapordaki verilere göre; Mayıs ayı boyunca İstanbul, Ankara, Van, Erzurum, Sakarya, Antalya, Batman ve Diyarbakır’daki 24 ayrı dava ile gazeteci yargılamalarına devam edildi. Bu davalarda en az 43 gazetecinin 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis, 240 yıl 9 ay 15 günden 617 yıl 2 aya kadar hapisle cezalandırılmaları talep ediliyordu. 

Sadece bir gazeteci beraat etti 

Pandemi gerekçesiyle alınan “tam kapanma” kararını da kapsayan 1-17 Mayıs tarihleri arasında 28 gazetecinin yargılandığı 12 ayrı duruşma görülecekti, fakat öncelikli işler hariç tüm duruşmaların ertelenmesi kararı verildiğinden duruşmalar görülmedi. Ancak kapanma sürecinin sona ermesiyle birlikte 20 Mayıs tarihinden itibaren 12 ayrı davada, 15 gazeteci hâkim karşısına çıktı. Kapanma sonrasında yargılanan gazetecilerden biri hakkında beraat kararı verilirken, tutuklu yargılanan bir gazeteci hakkında da tahliye kararı verildi. Bir gazeteciye ise bir yıl üç ay hapis cezası verildi. 

Raporun tamamına ve Mayıs ayına dair Haberin Güncesi Bülteni’ne aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz: https://drive.google.com/file/d/1Xk5leEkEKRrhSoc9rbnU6qvCt6SblBG8/view?usp=sharing

Haberin Bedeli hakkında

Uzun süredir gazeteci yargılamalarıyla ilgili olarak çalışma yürüten gazeteci Hayri Demir, Gazeteciler Cemiyeti’nin Demokrasi için Medya / Medya için Demokrasi projesi desteğiyle aylık raporlamalarla gazeteci davalarını kayıt altına alıyor. Her ay periyodik olarak yayımlanacak raporlarla geride bırakılan ayda gazeteci davalarıyla ilgili tüm detayların kamuoyuna aktarılması hedefleniyor. Proje kapsamında “Haberin Bedeli-Yargılanan Gazeteciler Anlatıyor” söyleşi dizisiyle de yargılanan gazetecilerin hikayeleri anlatılıyor.