MEB, ‘İlk Yardım Eğitim Seferberliği’ projesini başlattı

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, “İlk Yardım Eğitim Seferberliği” projesini başlattı.

Proje kapsamında gelecek 3 ayda ilk etapta 260 bin öğretmen, idareci ve diğer okul çalışanlarına ilk yardım eğitimi verilmesi hedefleniyor.   

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Görevimiz İlk Yardım” sloganı ile başlattıkları “İlk Yardım Eğitimi Seferberliği” projesinin çevrimiçi tanıtım töreninde konuştu. Okulda tehlikeli ve ani bir durumda öğretmenlerin uygulayacağı ilk ve ivedi sağlık desteğinin kritik önem taşıdığına dikkati çeken Selçuk, çocukların güvenliğini daha da artırmak amacıyla bugün büyük bir “İlk Yardım Eğitimi Seferberliği” başlattıklarını ifade etti.

‘İlk yardımcı olmanın koşulu ilk yardımcı sertifikasına sahip olmak’

İlkyardımı yapan kişinin bir yetkinliğe sahip olması gerektiğini belirten Selçuk, bu yetkinliğe sahip kişilere “ilk yardımcı” dediklerini anımsattı. Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Peki, ilk yardımcı olmanın koşulu nedir? Bu koşul, Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanmış olan İlk Yardım Yönetmeliği doğrultusunda gerekli eğitimleri almak ve ilk yardımcı sertifikasına sahip olmaktır. İşte biz öğretmenlerimizin ve diğer okul personelinin bu belgeye sahip olmalarını istiyoruz.”

Okul yüzlerce insanın bir arada yaşadığı bir mekan olduğunu belirten Selçuk, “Doğal olarak birtakım kaza ya da yaralanmaların olma ihtimali var. Böyle bir olumsuzluk olduğunda hayati fonksiyonların sürmesini sağlamak, durumunun kötüleşmesini engellemek ve iyileştirmeyi kolaylaştırmak için okullarımızda insan kaynağının yetkinleşmesi ve ilk yardımcı sayısının artırılması önemli.” dedi.

‘İlk etapta 260 bin öğretmenimize, idarecimize eğitim verilecek’

Selçuk, önümüzdeki 3 aylık süreçte ilk etapta 260 bin öğretmen, idareci ve diğer okul çalışanlarına akabinde de öğrenci ve velilere ilk yardım eğitimlerinin verilmesini hedeflediklerini söyledi. Selçuk, “Bu hareket, bugüne kadar Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yapılmış en kapsamlı ilk yardım eğitimi çalışmalardan biri olacak.” dedi.

81 ili temsilen eş zamanlı olarak bazı illerde eğitimleri başlatacaklarını dile getiren Selçuk, 81 ildeki Milli Eğitim Müdürlüğü İlk Yardım Eğitim Merkezi’nde verilecek eğitimlerde ilk yardım eğitiminin 8 saat teorik ve 8 saat uygulamalı olmak üzere toplam 16 saatten oluştuğunu vurguladı.

‘8 saatlik uygulama yüz yüze yapılacak’

Daha sonra 4 saatlik teorik ve uygulamalı ölçme değerlendirme sürecinin gerçekleşeceğini aktaran Selçuk, eğitimlerin 8 saatlik teorik bölümünün eğitim merkezlerinden online olarak 8 saatlik uygulamalı bölümünün ise yine bu merkezlerde maske, mesafe, temizlik kuralları çerçevesinde yüz yüze yapılacağını bildirdi.

Selçuk, eğitimlerde genel ilk yardım bilgilerinin yanında, hava yolu tıkanıklığı, kanama, şok ve yaralanma, ısı dengesi bozuklukları, bayılma, bilinç bozukluğu, yüksek ateş, zehirlenme, hayvan ısırmaları, göz, kulak ve buruna yabancı cisim kaçması, kırık, çıkık ve burkulmalarda ilk yardım konu başlıklarının ele alınacağını ifade etti.

‘Eğitim alan milli eğitim personeli afetlerde görev alabilecek’

Eğitimlerde başarı gösterenlerin “ilk yardımcı” belgelerini alacaklarına dikkati çeken Selçuk, “Olası deprem, sel gibi afet durumlarının yönetilmesi için oluşturulan acil durum ekiplerinde bu eğitimi tamamlamış sertifikalı öğretmenlerimiz ve diğer çalışanlar görev yapabilecek.” şeklinde konuştu.

İlk yardım eğitimi seferberliğini anlatan video gösteriminin ardından  Selçuk, Ankara, Van ve Sivas’taki eğitim merkezlerine canlı bağlanarak eğitimcilerden çalışmalar hakkında bilgi aldı. Selçuk, Adana, Aydın ve Siirt’ten katılan kursiyerlerin eğitime ilişkin görüşlerini dinledi.

Kaynak: AA