MEB’den etkinlik iptali Eğitim Sen’den tatil çağrısı

MEB okullardaki etkinliklerin iptal edildiğini duyururken, Eğitim Sen tatil çağrısında bulundu.

YÖK Başkanı Saraç, üniversitelerin tatil edilme fikrini “yanlış” bularak, “Bizim dışımızdaki mercinin devletin bu kararı alması lazım.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında ise Bakanların katılımıyla ‘koronavirüs’ toplantısı başladı.

Muğla’da bir okulda yapılan dezenfekte çalışması – AA

Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nın bir kişide koronavirüs (Covid-19) tespit edildiğini açıklamasının ardından bir çok kentte etkinlikler iptal edildi. Eğitim alanında çeşitli açıklamalar yapıldı. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran imzasıyla okullara gönderilen yazıda, okullarda yapılması planlanan etkinliklerin iptal edildiği belirtildi.

Anadolu Ajansı’nda geçen bilgilere göre; Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul ve kurumlarda alınması gereken önlemlerin sıralandığı yazıda, şu ifadelere yer verildi:

“Bu kapsamda virüsün etkilerinden korunmak amacıyla resmi ve özel okul ve kurumlarda öğrenci, öğretmen ve okul yöneticilerinin katılımıyla yapılması planlanan il ve ilçe, ulusal ve uluslararası düzeydeki toplantı, çalıştay, sempozyum, konferans, forum, ödül töreni, spor müsabakası, yarışma gibi sosyal etkinlikler tedbiren iptal edilmiştir.”

Bakanlığın yazısında, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine yapılacak sosyal etkinlik müracaatlarına izin verilmeyeceği ve konuyla ilgili tedbirlerin valiliklerce alınacağı kaydedildi.

YÖK Başkanı Saraç: Birkaç üniversitenin tatil ilan etmesi yanlış

YÖK Başkanı Yekta Saraç

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç ise Saraç, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu toplantısında, koronavirüs nedeniyle yapılan tartışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu. Birkaç üniversitenin tatil ilan ettiğini ancak bunu yanlış bulduklarını söyleyen Saraç, “Bu konunun bir devlet kararına dönüşmesi lazım. Biz bunları yanlış buluyoruz. Bahçeşehir veya Boğaziçi üniversitelerinin öğrencileri değerli de diğerleri değersiz mi oluyor? Burada onların aceleci tavrı yanlışa da doğru gidiyor.” diye konuştu.

Saraç, okulların tatil edilmesi beklentilerine ilişkin, “Büyükşehirlerde yüzbinlerce öğrenci okuyor. Bunların hepsi memleketlerine dağılacak. Dolayısıyla hastalıkla ilgili bir risk olabilir. Bunun için tatil meselesinde müteredditiz. Devlet kararına uyacağız.” değerlendirmesinde bulundu. Meselenin hemen tatile getirilmesini doğru bulmadıklarını söyleyen Saraç, “Bizim dışımızdaki mercinin yani devletin bu kararı alması lazım.” düşüncesini yineledi.

Eğitim Sen: Okullar derhal tatil edilmeli

Eğitim Sen ise, yaptığı yazılı açıklamada, enfeksiyona sebep olan virüslerin oluşması ve yayılmasının engellenmesi için bütün eğitim kurumlarının en kısa sürede dezenfekte edilmesi gerektiğini bildirdi. Bunun için okulların derhal tatil edilmesi gerektiğinin belirtildiği açıklamada, şöyle denildi:

“Çok sayıda ülkenin nüfusundan fazla öğrenciye sahip olan Türkiye’de koronavirüs salgını gibi ciddi bir tehdit kapımızda iken, eğitim öğretime devam etmek salgının öğrenciler arasında yayılması riskini arttırma ihtimalini gündeme getirmektedir. MEB, Sağlık Bakanlığı ile koordineli olarak kapsamlı hijyen işlemlerini en kısa sürede tamamlamalı. Hijyen ve dezenfekte işlemlerinin tamamlanmasının ardından salgının gelişme ve yayılma durumuna göre eğitim öğretime devam edilip edilmemesine karar verilmelidir.”

Cumhurbaşkanlığı külliyesinde ‘koronavirüs’ toplantısı

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı alınacak tedbirlere ilişkin toplantı başladı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantıya, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Bakanlar, YÖK Başkanı Yekta Saraç, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ile Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu üyeleri katıldı. Toplantıda, salgına ilişkin son gelişmeler ve alınacak tedbirler görüşülecek.