MEB’in ayrımcılık içeren kitaplarına suç duyurusu

Eğitim Sen, MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri’nin yayımladığı iki kitapta ayrımcılık ve düşmanlık içeren görseller nedeniyle suç duyurusunda bulunarak, kitapların toplatılmasını yayımdan kaldırılmasını istedi.

Görsel: Evrensel gazetesi

Eğitim Sen, “Psikososyal Destek Programı” ve “Beni Anlayın Özel Yetenekli Çocuğum Var” isimli kitaplardaki ayrımcılık ve düşmanlık içeren görseller nedeniyle suç duyurusunda bulundu. Eğitim Sen suç duyurusuna ilişkin web sayfasında yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, söz konusu görsellerde sorumluluğu olan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri genel müdürleri hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Suç duyurusu dilekçesinde ismi geçen genel müdürlerin 5237 sayılı Yasa’nın “İnanç, düşünce ve kanaat hürriyetlerinin kullanılmasını engelleme” başlıklı 115. maddesinin 3. fıkrası. “Eğitim ve öğretim hakkının engellenmesi” başlıklı 112. maddesi. “Nefret ve ayrımcılık” başlıklı 122. maddesi. Görevi kötüye kullanma suçunu düzenleyen 257.maddesi uyarınca haklarında kamu davası açılarak cezalandırılmasını talep ettik.”

‘Kitaplar toplatılmalı, yayımdan kaldırılmalı’

Suç duyurusunda atılı suçun etkilerinin ortadan kaldırılması ve toplumsal barış ile toplumsal duyarlılıkların gözetilmesi açısından suça konu görsellerin çıkarılması istendi. Suç duyurusunda, suça konu görseller çıkarılana kadar “Psikososyal Destek Programı kitabı” ve “Beni Anlayın Özel Yetenekli Çocuğum Var” isimli kitapların toplatılması, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün web sayfasından da yayımdan kaldırılması istendi.