MEBYA-DER yöneticilerinin gözaltı süresi 4 gün uzatıldı

MEBYA-DER’e yönelik operasyonda gözaltına alınan 11 kişinin gözaltı süresi 4 gün uzatıldı. Aynı dosyadan bugün de 16 kişi gözaltına alındı.

Diyarbakır’da 27 Şubat’ta Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği’ne (MEBYA-DER) yönelik operasyonda gözaltına alınan Eşbaşkanlar Şeyhmus Karadağ ve Yüksel Almas, üye ve yöneticileri Zeki Dağ ve Ayşe Çelikbilek ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl Yöneticisi Hatice Güneş, DBP Bağlar İlçe Yöneticisi Tahir Gül, HDP Kayapınar İlçe Eşbaşkanı Hanım Altındağ, HDP Sur İlçe Örgütü eski Yöneticisi Murat Üzgün, HDP Diyarbakır İl eski Yöneticisi Hafiz Işık, Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan MEYA-DER Yöneticisi Muzaffer Ulaş adliyeye getirildi. Dün 24 saat ek gözaltı kararı veren hakimlik, bugün de gözaltı süresini 4 gün uzattı. 

27 Şubat’ta gözaltına alınanlar arasında bulunan MEBYA-DER yöneticisi 79 yaşındaki Meryem Soylu ve 71 yaşındaki Hatun Aslan, çıkarıldıkları mahkemece “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bağlar İlçe yöneticisi Fetullah Işık ise adli tedbir kontrolüyle serbest bırakıldı.

Bugün de 16 kişi gözaltına alındı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, “örgüt üyeliği” iddiasıyla yürüttüğü soruşturma kapsamında 19 kişi hakkında gözaltı kararı verilmesinin ardından Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER) üye ve yöneticilerine ikinci operasyon düzenlendi. 27 Şubat’ta aralarında eşbaşkanlar, üye ve yöneticilerin de bulunduğu 14 kişinin gözaltına alınmasının ardından bugün yapılan ikinci operasyonda 16 kişi daha gözaltına alındı. 

Köpekli arama

Hakkında gözaltı kararı bulunan MEBYA-DER yöneticisi Beşir Doğan’ın Bağlar ilçesinin Doluçanak kırsal mahallesinde bulunan evine baskın düzenlendi. Sabah saatlerinde 10 zırhlı araçla evi ablukaya alan jandarmanın, köpeklerle girdiği evde 2 saat boyunca arama yaptığı belirtildi. Doğan’ın evde bulunmaması gerekçesiyle aile bireylerine hakaret eden jandarmanın, daha sonra evin çevresinde köpeklerle arama yaptığı aktarıldı.

MA