MEBYA-DER’e yönelik operasyonda tutuklu sayısı 7’ye yükseldi

MEBYA-DER’e yönelik operasyonlarda gözaltına alınanlardan HDP Milletvekili Dersim Dağ’ın babası Zeki Dağ, HDP Kayapınar İlçe Eşbaşkanı Hanım Altındağ da tutuklandı.

Derneğe yönelik operasyonda tutuklananların sayısı 7’ye yükseldi.

Diyarbakır Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma gerekçesiyle 27 Şubat ve 3 Mart tarihlerinde düzenlenen ev baskınlarında aralarında MEBYA-DER eşbaşkan ve yöneticilerinin bulunduğu 28 kişi gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınanlardan HDP Milletvekili Dersim Dağ’ın babası Zeki Dağ, HDP Kayapınar İlçe Eşbaşkanı Hanım Altındağ, MEBYA-DER Üyess Mevlüde Gündüz’ün aralarında bulunduğu 4 kişi emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

3 kişi tutuklandı

4 kişi savcılıktaki ifadelerinin ardından “Örgüt üyesi olma” iddiasıyla tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme, Zeki Dağ, Hanım Altındağ ve ismi öğrenilemeyen bir kişinin tutuklanmasına, Mevlüde Gündüz’ün ise adli kontrol şartı ile serbest bırakılmasına karar verdi.

Tutuklu sayısı 7’ye yükseldi

3 kişinin daha tutuklanmasıyla MEBYA-DER’e yönelik operasyonda tutuklananların sayısı 7’ye, adli kontrol şartı ile serbest bırakılanların sayısı 3’e yükseldi.

Operasyon kapsamında, MEBYA-DER yöneticileri Meryem Soylu (79) ve Hatun Aslan (71) 2 Mart’ta, KHK ile kapatılan eski MEYA-DER Yöneticisi Muzaffer Ulaş ve DBP Bağlar İlçe Yöneticisi Tahir Gül ise 4 Mart’ta aynı gerekçelerle tutuklanmıştı.

İki operasyonda 28 kişi gözaltına alındı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 27 Şubat’ta Medeniyetler Beşiğinde Yakınları Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği’ne (MEBYA-DER) operasyon düzenlenmişti.

Operasyon kapsamında yapılan ev baskınlarında derneğin eşbaşkanları Yüksel Almas ve Şehmus Karadağ, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve HDP yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 13 kişi “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla gözaltına alınmıştı.

Yine aynı soruşturma kapsamında 3 Mart’ta düzenlenen ikinci operasyonda, Halime Topuz, Aziz Ölçen, Aysel Pehlivan, Mehmet Nur Savaş, Mustafa Karahan, Sait Börte, Ayşe Tutmaz, Mustafa Karahan, Mevlüde Gündüz, Hülya Varan, Mehmet Yıldız, Fehim Azak, Yıldız Damla, Mustafa Uyguner ve Hidayet Arslan’ın aralarında bulunduğu 16 kişi gözaltına alınmıştı.

MA – DİYARBAKIR