Meclis Başkanı AKP ve MHP’nin adayı Şentop oldu

Meclis Başkanı AKP ve MHP’nin adayı Mustafa Şentop oldu. Şentop 328 oy aldı.

Mustafa Şentop

Meclis Genel Kurulu’nda, 27. Dönem ikinci devrede görev yapacak Meclis Başkanlığı seçimi yapıldı. Genel Kurul’daki Meclis başkanlığı seçiminde HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da katıldı.

Başkanlık seçiminde gizli oylama yapıldı. İlk turda 556 oy kullanıldı. İlk turda adaylardan Mustafa Şentop 324, Haluk Koç 131, Erol Katırcıoğlu 50, İmam Hüseyin Filiz 34, Erkan Baş 9 oy aldı. 8 oy da geçersiz sayıldı. İlk turda çoğunluğun sağlanamaması üzerine ikinci tura geçildi.

İlk turdan sonra TİP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, başkanlık adaylığını geri çekti. Baş, önümüzdeki dönem Meclis’te grubu olmayan milletvekilleri, bağımsız milletvekilleri ve Meclis’te bulunan her milletvekilinin çalışmalara katılması için İçtüzük’te gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiği yönündeki talebini belirtti.

İkinci turda yeterli çoğunluk sağlanamadı

İkinci turda 559 üye oy kullandı. Adaylardan Mustafa Şentop 329, Haluk Koç 133, Erol Katırcıoğlu 53, İmam Hüseyin Filiz 36 oy aldı. Çoğunluk sağlanamadığı için üçüncü tura geçildi.

Yapılan üçüncü turda Mustafa Şentop 328 oy alarak Meclis Başkanı seçildi. Üçüncü turda 557 üye oy kullandı. Diğer adaylardan Haluk Koç 134, Erol Katırcıoğlu 51, İmam Hüseyin Filiz 37 oy aldı. 7 oy ise geçersiz sayıldı.