Meclis Genel Kurul’da ‘Çoklu baro’ protestosu

Meclis Genel Kurul’da “çoklu baro” görüşmeleri HDP milletvekillerinin protestosuyla başladı.

AKP ve MHP’nin hazırladığı “çoklu baro” yasa teklifine ilişkin Meclis Genel Kurul görüşmeleri başlıyor. Bugünkü görüşmelerde iki bölüm ve 28 maddeden oluşan teklifin geneli üzerinde konuşmalar yapılacak.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, yerinden söz alarak açıklamalarda bulundu. HDP Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu Üyesi ve TJA aktivisti Sevil Rojbin Çetin’e dönük işkenceye tepki gösteren Beştaş, yalan ve gerçek dışı iddialarla tutuklama kararı verildiğini ve işkencenin meşrulaştırılmaya çalışıldığını söyledi.

Daha sonra, Beştaş ve HDP’li milletvekilleri ayağa kalkarak teklifi protesto amacıyla baro başkanlarının “savunma yürüyor” eylemi ve eyleme yönelik polis müdahalesinin yer aldığı fotoğrafların olduğu dövizleri gösterdi.

Oyun yazarı Moliere’nin sözlerini okudular

HDP’liler hep bir ağızdan, Fransız oyun yazarı Moliere’nin “Görevimizi yaparken kimseye ne müvekkile, ne hakime, hele ne iktidara tabiyiz. Bizim aşağımızda kişilerin varlığı iddiasında değiliz. Fakat hiçbir hiyerarşik üst de tanımıyoruz. En kıdemsizin en kıdemliden veya isim yapmış olandan farkı yoktur. Avukatlar tarih boyu köle kullanmadılar ama hiçbir zaman efendileri de olmadı.” sözlerini yüksek sesle okudu.

Bu sırada Meclis Başkanvekili Celal Adan, protestoya sözlü müdahale ederek, mikrofonları kapattı. Oturuma 5 dakika ara verildi.

MA – ANKARA