Meclis Genel Kurulu’nda ‘Kızılay’ tartışması

Meclis Genel Kurulu’nda yaşanan ‘Kızılay tartışmalarında’ konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Akbaşoğlu, Kızılay’a yönelik eleştirilere karşı “Herkesi istismarın karşısında durmaya davet ediyorum.” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özel, “Bu rezilliği savunmak Meclis’in aklıyla alay etmektir” derken, HDP Grup Başkanvekili Oluç ise, “Ahlaksızlık hat safhada, olacak iş değil. Yargı devreye girmeli.” dedi.

TBMM Genel Kurulu

Meclis Genel Kurulu’nda görüşmeler İmar Kanunu’nda değişiklik teklifinin maddeleri üzerinde yapılan konuşmalarla devam etti. Konuşmalar sırasında AK Parti ile CHP ve HDP Grup Başkanvekilleri arasında Kızılay tartışması yaşandı. Söz alan HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, “Kızılay, tek adam rejiminin yozlaştırdığı, içini boşalttığı bir dernek haline getirilmiştir.” dedi.

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Bunun üzerine söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, Çepni’nin iddiasının hakikati yansıtmadığını savunarak, Kızılay’ın “milletin en temiz değerlerini temsil eden kıymetli bir kurumumuzdur.” dedi. Akbaşoğlu, “Kızılayı töhmet altında bırakacak, buraya bağışların önünü kesecek şekilde yaklaşım doğru değildir.” diyerek “Herkesi istismarın karşısında durmaya davet ediyorum. ‘Hiçbir şey yapmıyor.’ denen Kızılay, bütün dünyaya yardım götürüyor.” dedi.

HDP’li Oluç: Başlı başına ahlaksızlık

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, Kızılay’ın değerinin ve öneminin sürdürülebilmesi için bazı şeylere dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık’ın, “Vergi kaçırmak ve vergiden kaçınmak” ifadesini kullandığını hatırlatan Oluç, “Kızılay’ın başında olan bir kişinin vergi kaçırmayı ya da vergiden kaçınmayı ahlaki, masum bir şey olarak göstermesi başlı başına ahlaksızlıktır.” diye konuştu.

‘Kızılay’ın başındaki kişinin neyini savunuyorsunuz?’

Kimsenin, Kızılay’a bağışların engellenmesini savunmadığına işaret eden Oluç, şöyle konuştu: “Ahlaksızlık hat safhada, olacak iş değil. Başkentgaz, Kızılay, Ensar, ABD’deki bir vakıf. Oradan da nereye gittiği belli değil. İnanılmaz bir saadet zinciri kurulmuş. Bunun başka bir ismi yok. Kızılay’ın başındaki kişinin neyini savunuyorsunuz? Yargı devreye girmelidir.”

CHP’li Özel: Meclis’in aklıyla alay etmektir

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de Türkiye’nin üzerinde hassasiyetle durduğu bir konuyu konuştuklarını dile getirdi. Özel, “Kızılay Başkanı, ‘Torunların yapmaya çalıştığının vergi vermemek olduğunu’ söylemiş. Kızılay’a yapılan bağışlarda yüzde 5 sınır yok ama Ensar’a yapılacak bağışta bu yüzde 5 üst limiti varken, ne yapılmaya çalışıldığı toplum vicdanında şüpheye yer bırakmayacak şekilde karşılığını bulmuştur.” dedi.

“Söz konusu şirketin, 70 kat gelir artışı olduğunu” söyleyen Özel, şöyle konuştu:
“Kızılay, ’70 kat gelirimiz arttı, 70 kat bağışlar arttı.’, ‘Artık her fakir aile haftada bir kez Kızılay’dan kavurma yiyor.’ diyor mu? Kızılay, baştan aşağıya tüm yoksul aile çocuklarını giydiriyor mu? Var mı böyle bir şey? Yok. Depremde Kızılay aktivitesi yok. Bot, yat, yalı, uçak kiralamada var. Antalya’daki yandaş etkinliklere sponsor olmakta var. Burada çıkıp bu rezilliği savunmak Meclisin aklıyla alay etmektir. Herkes pozisyonunu doğru belirlesin.”