Meclisin kulis balkonuna konulan kamera ile milletvekilleri fişleniyor mu?

TBBM Ana Bina’daki muhalefet kulisinin üst tarafındaki ‘kulis balkonu’ olarak bilinen oturma alanlarına kamera konulması Meclis Genel Kurul’da tartışıldı.Genel Kurul’da konuşan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Meclis’in ‘Biri bizi gözetliyor’ evine çevrildiğini belirterek, “Bu bir fişlemedir, bu bir izlemedir” dedi.

‘Bu bir fişlemedir’

Sadece milletvekillerinin girebildiği Meclis balkonunun kulislerine yerleştirilen kameraların hangi ihtiyaçtan kaynaklandığını soran Tanal, “Sebebi nedir? Bu kamera kayıtları hangi milletvekilleri hangi milletvekiliyle görüşüyor, onu mu tespit etmeye çalışıyorlar? Balkonlu kulislerde konulan bu kameralarda ses kaydı da yapılıyor mu? Bu bir fişlemedir, bu bir izlemedir.” diye konuştu.

‘Uygulamaya derhal son verilsin’

Güvenlik uğruna temel hak ve özgürlüklerin bu kadar feda edilemeyeceğini dile getiren Tanal, Meclis Başkan Vekili Mithat Sancar’a, “Bu hukuksuz uygulamaya ne zaman son verilecek? Sizin Meclis Başkan Vekili olarak bu konuda görüşleriniz, düşünceleriniz, girişimleriniz olacak mı? Yani burada ben milletvekili olarak neden izleniyorum, neden fişleniyorum? Geçen hafta bu kameralar konuldu. Bu konuda derhâl bu uygulamaya son verilmesini istirham ediyorum” şeklinde konuştu.

Meclis Başkanvekili Mithat Sancar da, Tanal’a konuyla ilgili yazılı başvuruda bulunmasını önerdi. Yazılı başvurunun kendilerine iletilmesi halinde konuyu takip edeceklerini söyleyen Sancar, “Biz de takip edeceğiz. Bu iddia çok ciddidir. Eğer böyle bir durum varsa Divan kurulu üyesi olarak ve şahsen mutlaka takipçisi olacağım” dedi.

Yazılı önerge verildi

Sancar’ın talebi üzerine Tanal, konuyla ilgili olarak Meclis Başkanlığına yazılı soru önergesi verdi. Önergede, sadece milletvekillerinin kullandığı kulis balkonuna kamera konulmasının hangi ihtiyaçtan kaynaklandığı ve kameraların görüntü kayıt özelliğinin yanı sıra ses kayıt özelliğinin de bulunup bulunmadığı soruldu. Önergede ayrıca “Kameraların parlamento üyelerini izleme, dinleme, takip etme anlamına gelmiyor mu?” diye soruldu.