Meclis’te kayyum tartışması

Meclis Genel Kurul’da HDP’nin “Kayyum atanan belediyeler” ile ilgili grup önerisi üzerine tartışma yaşandı.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Türkkan, “Kayyum belediye başkanları altın varaklı banyolar yapıyor.” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özel de, “Atadığınız kayyumlar Türkiye siyaset tarihinde görülmedik derecede harcama, yolsuzluk yaptılar.” dedi.

TBMM Genel Kurulu – AA

Meclis Genel Kurulu’nda, İYİ Parti’nin “İntihar olaylarında artış”, HDP’nin “Kayyum atanan belediyeler” ve CHP’nin “Filistin meselesi”ne ilişkin grup önerileri görüşüldü. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Partisi adına söz alan İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel, insanların yaşamlarına son vermelerine neden olan şartların araştırılmasının devletin en önemli görevlerinden biri olduğunu söyledi.

‘2018 yılında 3 bin 161 kişi intihar etti’

Türkiye’de ortalama günde 9 kişinin intihar ettiğini belirten Erel, “TÜİK verilerine göre 2018 yılında 3 bin 161 kişi intihar etti. 2000’lerin başında yıllık 2 binli rakamlarla ifade edilen intiharlar, 2012’den itibaren 3 binli sayılara ulaştı.” dedi.

’16 yılda 50 bin 378 kişi hayatına son verdi’

TÜİK verilerine göre, 2002-2018 yıllarında 50 bin 378 kişinin hayatına son verdiğine dikkat çeken Erel, 2018’de 432 ölümle en fazla intihar vakasının İstanbul’da yaşandığını, bu kentin ardından 194 intiharla Ankara, 186 intiharla Bursa ve 103 intihar olayıyla Konya’nın geldiğini ifade etti.

En az intihar olayının yaşandığı kentlerin Bayburt, Artvin, Kilis, Erzincan ve Gümüşhane olduğunu belirten Erel, “Yaşamını yitirenler arasında erkek sayısının kadın sayısından daha yüksek olduğunu görüyoruz. 2018’de intihar sonucu ölenlerin 2 bin 391’i erkek, 770’i kadındı. Yani erkeklerin oranı yüzde 75,64, kadınların oranı yüzde 24,36 oldu.” diye konuştu.

HDP’li Başaran: Yolsuzluk iddiaları araştırılsın

HDP’nin “Kayyum atanan belediyeler”e ilişkin grup önerisi üzerine partisi adına söz alan Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, HDP’li belediye başkanlarının gerçek dışı belgelerle görevlerinden alındığını belirtti. Sayıştay raporlarında, kayyum atanan belediyelerin usulsüz harcamalarla yolsuzluk yaptıkları tespitlerine yer verildiğine dikkat çeken Başaran, bu iddiaların araştırılmasını istedi.

İYİ Partili Türkkan: Kayyum altın varaklı banyolar yapıyor

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan da “HDP’li belediye başkanları, terörle iltisaklı olanlar bu iltisaklarından dolayı görevden alınıyorsa bunun yasal bir süreç olduğunu bileceksiniz ancak kayyumlara da bir itirazımız var. Kayyum belediye başkanları altın varaklı banyolar yapıyor. Devletin malı bu kadar pejmürde bir halde harcanır mı?” dedi.

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan da “İYİ Parti’nin dediği gerekçelerden hiçbir belediye başkanımız yargılanmıyor. Görevleri süresi boyunca böyle bir davaları söz konusu olmamıştır. Birçoğunun varsa davaları belediye başkanlığı süreçlerinde oluşan davalardır.” diye konuştu.

AK Partili Özkan: AK Parti yolsuzluklarla mücadelede başarıya ulaşmıştır

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan ise, AK Parti’nin kuruluşundan bu yana yolsuzluk ve yasaklarla mücadele ettiğini savunarak, “AK Parti, yolsuzluklarla, yasaklarla mücadelede başarıya ulaşmıştır.” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel – AA

CHP’li Özel: Türkiye siyasetinde görülmedik yolsuzluk yaptılar

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de, halkın seçtiği belediye başkanları yerine kayyum atandığına işaret ederek, “Atadığınız kayyumlar Türkiye siyaset tarihinde görülmedik derecede harcama, yolsuzluk yaptılar. Mardin’de Süleyman Soylu’ya hediye edilen tespih için 39 bin lira fatura çıkarılıyor. Buna cevap vereceğinize ‘Biz vesayetle mücadele ettik.’ diye cevap veriyorsunuz.” dedi.

CHP, HDP ve İYİ Parti’nin önerileri kabul edilmedi

Genel Kurulda İYİ Parti’nin “İntihar olaylarında artış”, HDP’nin “Kayyum atanan belediyeler” ve CHP’nin “Filistin meselesi”ne ilişkin grup önerileri kabul edilmedi.