Meclis’te tip1 diyabetli çocukların sorunlarına dikkat çekildi

CHP’li Ünsal, tip 1 diyabet hastası çocuklarla Meclis’te yaptığı toplantıda, tip 1 diyabetli çocukların kullanmak zorunda oldukları insülin pompasının 15 bin TL olduğuna dikkat çekerek, devlet tarafından karşılanmasını istedi.

CHP Ankara Milletvekili Servet Ünsal

CHP Ankara Milletvekili Servet Ünsal, CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya ve tip 1 diyabetli çocuklar ile Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Ünsal, kendisinin de tip 2 diyabet hastası bir tıp doktoru olduğunu belirtti.

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Tip 1 diyabetli çocukların insüline bağlı yaşadıklarına işaret eden Ünsal, Türkiye’deki diyabetli sayısının dünyadaki diyabetli sayısının üç katından fazla olduğunu belirtti. Ünsal, Türkiye’de SGK’den ilaç alan ve ilaç kullanan 10 milyon diyabetli hastanın bulunduğunu ifade ederek, 5 milyona yakın da diyabetini bilmeyen hastanın olduğunu aktardı.

‘Tip 1 diyabet büyük bir sorun’

Ünsal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemizde, tip 1 diyabet hastalığı özellikle küçük yaştaki çocukları ve ailelerini ilgilendirdiği için gerçekten çok büyük bir sorun. 18 yaş altı tip 1 diyabet dediğimiz yani iğneye bağımlı diyabet hastası sayısı 35 binlere varmıştır. Tip 1 diyabetli yedi yaş altı çocuklarımızın sayısı ise 20 bin kişidir.”

‘Bu çocukların hayatı risk altında’

20 bin çocuğu temsilen bugün bu çocukların yurdun her tarafından yanlarına geldiklerini ifade eden Ünsal, “Bu çocuklarımız hayati risk altında. Bunlar, insülin vurulmadığı zaman gerçekten koma ve ölüm durumları olabilecek çocuklarımız.” diye konuştu. Riskleri en aza düşürmek açısından tip 1 diyabetli çocuklar için birtakım zorunlu işlemler, cihazlar ve teknik aletlerin olduğuna işaret eden Ünsal, bunların başında ise insülin pompası ve sürekli kontrol cihazlarının geldiğini kaydetti.

‘4 bin TL olan insülin pompası 15 bin TL’ye yükseldi’

Ünsal, bu cihazların hayati önem taşıdığını ancak cihazlarla ilgili ciddi sorunlar olduğunu belirtti. SGK kurulduğunda insülin pompası ve sürekli kontrol cihazının fiyatının 4 bin TL olduğunu hatırlatan Ünsal, SGK’nin bunun 3 bin 500 TL’sini karşıladığını belirtti. Aradan 12 yıl geçtiğini, bugün cihazların fiyatının 15 bin TL olduğunu anlatan Ünsal, “Cihaza SGK’nin katkısı hala 12 yıl önceki fiyat olan 3 bin 500 TL.” dedi.

Çocukların ailelerinin 15 bin TL olan insülin pompasının 3 bin 500 lirasını devletten aldığına işaret eden Ünsal, “Geri kalanı kredi olarak ya da bir şeylerini satarak çocuklarını hayata tutundurmaya çalışıyorlar. Bu gerçekten çok önemli bir sorun.” diye konuştu.

‘İnsülin pompaları devlet tarafından karşılanmalı’

Sağlık uygulama tebliğinin güncellemelerinin yapılması gerektiğini belirten Ünsal, insülin pompalarının çocukların hayatını idame ettirebilmesi için alınması ve devlet tarafından karşılanması gerektiğini kaydetti. Şeker ölçümü stribi fiyatlarının da pahalı olduğunu dile getiren Ünsal, ailelere ciddi bir zarar verdiğini söyledi. Ünsal, SGK’nin bu fiyatları makul bir miktara çekmesi gerektiğini kaydetti.

’Heyet raporunu bir memur gereksiz görebiliyor’

Ünsal, Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporu’nun (ÇÖZGER) 8-10 arası uzman doktordan oluşan heyet tarafından verildiğini hatırlattı. Ünsal, şöyle konuştu: “Bu raporu alan ailelerimize Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından bir memur evde kontrole geliyor. Çocuğun okuluna da gidiyor. Düşünün 10 uzman hekimin heyet raporunu bir kenara iterek ‘sizin çocuklarınız bu kategoriye girmiyor, siz evde bakım maaşı uygulamasından faydalanamazsınız’ diyebiliyor. 10 uzman hekimin verdiği heyet raporunu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının bir memuru gereksiz görebiliyor. Bunun hızla çözülmesi gerekiyor.”

‘Yurtdışında ücretsiz verilen şeker ölçme cihazı bizde ücretli’

Ünsal, yurt dışında kan almadan, parmak delmeden işlem yapan şeker ölçme cihazlarının bulunduğunu belirtti. Ünsal, bu cihazlardan birini basın mensuplarına göstererek, nasıl çalıştığını anlattı. Tanıttığı cihazın bütün ülkelerde ücretsiz verildiğini belirten Ünsal, “Ama bizde hala 400 liraya yakın” dedi.