MED-DER: Muharrem İnce’nin açıklamaları bilimsellikten uzak

MED-DER, Memleket Partisi Genel Başkanı İnce’nin Kürtçe eğitim talebiyle ilgili açıklamasının bilimsellikten uzak ve gerçek dışı söylemler olduğunu belirtti.

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin katıldığı bir televizyon programında anadilde eğitim meselesinin pedagoji konusu olduğunu belirterek, “Pedagojiye uygunsa bilin ki üniter devlete de uygundur. Ama pedagojiye uygun değil bu. Neden değil? Bu çok uzun bir tartışma. Ama şöyle, fiziği, matematiği Kürtçe anlatalım demek, çocuğa şu demektir, ‘Ey Kürt kızı, delikanlısı, sen doktor ol ama İzmir’de görev yapama, sen Hakkari’de kal’ demektir. Bunu o çocuklara yapamayız.” demişti.

‘Gerçek dışı söylemler’

İnce’nin bu açıklamasına tepkiler sürüyor. Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırmaları Derneği (MED-DER), yaptığı açıklamada İnce’nin açıklamasının bilimsellikten uzak ve gerçek dışı söylemler olduğunu bildirdi.

Açıklamada, “Muharrem İnce, işini yapsın, dil çalışması ve pedagoji onun işi değil. Yıllarca fizik öğretmenliği yapan İnce, fizik ve öğretmenlikten bihaber. İnce’nin ne pedagojiden ne de Kürtçeden haberi var, dile getirdiği tek şey cehaleti oldu.” İfadeleri yer aldı.

‘Kürt dili 5 bin yıllık bir dil’

Kürt dilinin beş bin yıllık bir dil olduğu ve Kürtlerin kendi dilleriyle onlarca uygarlık kurduğunun hatırlatıldığı açıklamada, “Guti, Kurti, Cuti, Cudi, Kurtiw, Kırti, Kurdraho, Kurtienne, Kordosw, Kardokhoi, Karduk, Kartawiye, Kurduen, Kurdi Karduw, Akrad, Kartawiye, Kur, Gondwana, Hurri, Urartu, Medler, Mervani, Mitani ve Komagene gibi birçok çok uygarlık bu dille tarihte yer aldı.” denildi.

Kürtlerin Muharrem İnce’nin yardımına ihtiyacı olmadığı ifadesine yer verilen açıklamada, “Kürt dili onurumuz, varlığımız, özümüz ve sevincimizdir” diye belirtildi.

MA – DİYARBAKIR