Medeni Yıldırım davası ertelendi

DİYARBAKIR – Medeni Yıldırım’ın öldürülmesi olayında asker Adem Çifti’nin yargılandığı dava ertelendi. Medeni Yıldırım’ın annesi Fahriye Yıldırım, “7 yıldır adalet bekliyorum” diyerek bir an öne faillerin cezalandırılmasını istedi.

Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Kayacık Mahallesi’nde 2013’te gerçekleştirilen kalekol protestosunda askerlerin açtığı ateş sonucu Medeni Yıldırım’ın (19) hayatını kaybettiği olayla ilgili davaya devam edildi. Asker Adem Çifti’nin “Kasten öldürmek” suçlamasıyla yargılandığı Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde davanın 8’inci duruşması görüldü. Duruşmaya Yıldırım’ın annesi Fahriye, ağabeyi Mehmet Yıldırım ve avukatları Mehmet Emin Aktar, Raci Bilici ve Zeynep Işık katılırken, sanık Adem Çiftçi ile avukatı katılmadı.

Bilirkişi raporları hazırlanmadı

MA’nın geçtiği bilgilere göre; duruşmada İstinaf Mahkemesi’nin bozma kararı gerekçesi arasında bulunan ve mahkemenin bir önceki celsede hazırlanması yönünde karar aldığı bilirkişi raporunun İstanbul Adli Tıp Kurumu’nca (ATK) hazırlanmadığı görüldü. Mahkemenin, 16 Mayıs’ta müzakere yazdığı İstanbul ATK ile TÜBİTAK ve TRT’ye, rapor hazırlamaları için iki celse arasında müzakere yazdığı ortaya çıktı. Yazılan müzakereye rağmen hiçbir kurum tarafından bilirkişi raporunun hazırlanmadığı belirtildi.

Karakol komutanlarına takipsizlik

Mahkeme, soruşturmanın tamamlanmasından sonra avukatların, karakolda ateş emri veren görevli iki karakol komutanı hakkında verdiği suç duyurusuna Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca takipsizlik kararı verildiğini belirtti.

Duruşmada söz alan Yıldırım’ın annesi Fahriye Yıldırım, oğlunun öldürülmesinin üzerinden 7 yıl geçtiğini hatırlatarak, “7 yıldır adalet bekliyorum. Artık bir an önce karar verilmesi, faillerin cezalandırılmasını istiyorum” dedi. Yıldırım ailesinin avukatı Mehmet Emin Aktar ise İstinaf ilamı doğrultusunda bilirkişi raporunun hazırlanmasını istedi.

Mahkeme heyeti, İstanbul ATK, TÜBİTAK ve TRT’ye yazılan müzakereye verilecek cevabın beklenmesine karar vererek, duruşmayı 20 Şubat 2020’ye erteledi.