Meksika’dan Trump’a ‘Müdahaleye hayır’ yanıtı

HABER MERKEZİ – Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, ABD Başkanı Donald Trump’ın Meksikalı uyuşturucu kartellerini ‘terör’ grubu ilan edecekleri açıklamasına karşılık, “İş birliğine evet, müdahaleye hayır.” yanıtını verdi. 

Lopez Obrador, günlük basın toplantısında, Trump’ın “Meksikalı uyuşturucu kartellerini terör grubu ilan edeceğiz” sözlerini anımsattı. Trump’a yanıt veren Lopez Obrador, iş birliğine hazır olduklarını ancak müdahaleyi kabul etmeyeceklerini vurguladı. 

Meksikalılara endişe etmeyin mesajı

AA’nın geçtiği bilgilere göre; Lopez Obrador, Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard’ın uzun zamandır bu konuyu ele aldığına işaret ederek, “ABD’de Şükran Günü arifesi olması dolayısıyla bugün, siyasi tartışmalar için iyi bir gün değil. Size mutluluklar dilerim. Sayın Bakan, bu konuyu çoktan ele aldı zaten.” dedi. ABD’de ve ülkesinde Meksikalılara endişe etmemeleri gerektiğini dile getiren Lopez Obrador, Meksika Dışişleri Bakanlığının dün konuyla ilgili bildiri yayımladığını hatırlattı.

‘Sorunlarımız Meksikalılar tarafından çözülecek’

Trump’ın açıklamalarına tepki gösteren Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard ise Twitter’dan, Meksika’nın ulusal güvenliğini ihlal edecek hiçbir adımı tolere etmeyeceklerini bildirmişti.

Lopez Obrador, pazartesi günü yaptığı açıklamada, uyuşturucu kartelleriyle mücadelede başka ülkelerin müdahalesinin olmaması gerektiğini savunmuş, “Sorunlarımız Meksikalılar tarafından çözülecek. Başka bir ülkeden müdahale istemiyoruz.” değerlendirmesinde bulunmuştu. ABD Başkanı Donald Trump, gazeteci Bill O’Reilly’e verdiği mülakatta, Meksikalı uyuşturucu kartellerini ‘terör’ grubu ilan edeceklerini bildirmişti.

Meksika’da 300 bini aşan cinayet işlendi

Pasifik Okyanusu, Karayip Denizi ve Meksika Körfezinde 9 bin 300 kilometreden fazla kıyısı olan ve ABD ile de 3 bin 140 kilometrelik sınıra sahip Meksika’da birbirleri ve güvenlik güçleri ile çatışan, bazen yeni ittifaklara giden 9 büyük kartel ve bu kartellerle ilişkili 80 alt grup ve çete bulunuyor. 120 milyon nüfuslu Meksika’da geçen yıl önemli bölümü uyuşturucu kartelleriyle bağlantılı 35 bin 964 cinayet işlendi. Ülkede 2017 yılında 32 bin 79 kişi öldürülürken, bu yıl öldürülen sayısının 26 bini bulduğu belirtiliyor.

Ülkede 2006 yılında dönemin Devlet Başkanı Felipe Calderon‘un kartellere karşı başlattığı ve halefi Enrique Pena Nieto’nun sürdürdüğü agresif mücadele ile içinden çıkılmaz hale gelen şiddet dalgasında şu ana değin hayatını kaybedenlerin sayısının 300 bini aştığı kaydediliyor. Cinayetlerin çok büyük bölümünün kartel şiddetiyle bağlantılı olduğu biliniyor. STK’ların raporlarında 340 binden fazla kişinin yerlerinden edildiği, 40 bine yakın kişinin ise kaybolduğu belirtiliyor.