Melek İpek tahliye edildi

Çocuklarına ve kendisine sistematik şiddet uygulayan eşi Ramazan İpek’i öldürmekten tutuklanan Melek İpek meşru savunma hakkı gereği tahliye edildi.

Kendisine sistematik olarak şiddet uygulayan eşine karışı özsavunma hakkını kullanan Melek İpek tahliye edildi

İpek’in tahliye kararında “meşru savunmada sınırın aşılması mazur görülebilecek bir heyecan, korku ve telaştan ileri gelmiş ise faile ceza verilmez” hükmüne uyulduğu belirtildi.

Antalya’nın Döşemealtı ilçesinde kendisine ve çocuklarına sistematik işkence uygulayan eşi Ramazan İpek’i özsavunma kullanarak öldüren Melek İpek hakkında “kasten öldürmek” suçundan açılan davanın üçüncü duruşması Antalya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. İpek, 18 yıldan 24 yıla kadar hapsi istemiyle açılan davada üçüncü kez hakim karşısına çıktı. Duruşmaya, İpek tutuklu bulunduğu Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi’nde SEGBİS aracığıyla katıldı. Celsede ise; maktul Ramazan İpek’in yakınları ile avukatı, Melek İpek’in ailesi ve taraf avukatlar, tanıklar ile sivil toplum örgüt temsilcileri ve kadın dernekleri hazır bulundu.

Celsede iddia makamı esasa dair mütalaasını sundu. İddia makamı, kastın aşılması sonucu “taksirle insan öldürme” suçundan İpek’e 2 yıldan 6 yıla kadar ceza talep etti. Müşteki Esma ve Murat İpek’in avukatı Ziya Berkhan Yaman, savcının esas hakkındaki mütalaasına katılmadığını ifade ederek, “Olayda taksirden bahsedilemez. Sanık kendisini ve çocuklarını korumak amacıyla cinayet işlediği yönündeki savunmalarına bakacak olursak, olayda şiddet ön plana çıkarılıyor. Melek İpek’in koruma talebi yoktur. Melek İpek, neden kaçmadı, kurtulma imkanı varken neden gitmedi? 12 yıllık birliktelikte kişi kolluk kuvvetlerine müracaat etseydi, mutlaka geri dönüş olurdu. Koruma kararlarını tartışabileceğimiz yerler mahkeme salonlarıdır. Burada 20’ye yakın tanık dinledik. Ortak tanıdıkları sürekli şiddet öyküsünden bahsetmediler. 12 yıldır Melek İpek’e şiddeti hiçbir tanık doğrulamadı. Tanıkların olay gecesine dair bir bilgileri yok, Melek İpek’in anlattıklarıyla tanıkların anlattıkları örtüşmedi. Maktul olaydan önce kız kardeşi Dudu ile mesajlaşıyor. Kız kardeşine, ‘jandarmadan birisi var. Melek’le Görüşüyor. Melek mesajlarını benden gizliyor” diye kardeşine mesaj atıyor. Adı geçen uzman çavuş şiddet olayları başlamadan önce Melek İpek’le mesajlaşıyor. Burada Melek,’ Rahat konuşamıyorum’ jandarmada ‘Tamam canım ‘diye cevap veriyor. Kimsenin bilmediği bir hikaye var. Maktul öldü, sanık anlatmıyor. Belki de bu sır onlarla mezara gidecek” diyerek savunma yaptı.

İpek yaşadıklarını anlattı

İpek savunmasında şunları belirtti: “İlk kez de kelepçe takmadı. Bir iki saat dövüp bırakıyordu. Günlük hayatımıza devam ediyorduk. O gün çok farklıydı. İlk gece silahı ateşlediğinde mermi pencereye değil bana gelseydi şu an ölmüş olacaktım. Çocuklarımın önünde ben ölecektim. Banyoda ellerim kelepçeli yatarken, ben çocuklarımın sesini duymadığımda onları öldürdüğünü düşündüm, dua ettim. Çocuklarımın acısını gösterme diye dua etmeye başladım. Çocuklarımın sesini duyunca dua ettim. O saate kadar çektiğim acıları soğuğu unuttum. Eşime yalvarmaya başladım öldürmesin diye. Ben 14 yıl boyunca sessiz sedasız çıksın hayatımdan diye dua ettim. Çocuklar doğmadan önce kendimi öldürmeyi düşündüm. Ama eşimin ölmesini asla aklımdan geçirmedim. Bu zamana kadar sessizce hayatımızdan çıkmasını istedim. Eşimin öldüğü içinde çok üzgünüm. Ama o gün silah patlamamış ve ölmüş olmasaydı ben ölmüş olacaktım, çocuklarım ölmüş olacaktı. Şiddeti sadece bana değil, Melike’ye de gösteriyordu. Melike uzaklaştırma kararı aldırdığında şiddeti devam ediyordu. Vücudunda iz kalmasın istiyordu. Bu sebeple de güneş panelinde bulunan aküyle elektrik vermek istiyordu. Melike’yi benim aracılığımla yanına çekmek istiyordu, ben ona da üzülüyordum” dedi.

İpek’in avukatı Ahmet Onaran ise mütalaaya katıldıklarını ifade ederek, celse arasında sundukları 19 sayfadan oluşan yazılı beyanlarını tekrar ettiklerini belirtti. Son sözünü söylemesi istenen İpek, “Ben böyle olmasını hiçbir zaman istemedim” dedi. Mahkeme karar için ara verdi.

Tahliye kararı

Aranın ardından mahkeme kararını açıkladı. Mahkeme heyeti,  İpek’i “Meşru savunmada sınırın aşılması mazur görülebilecek bir heyecan, korku ve telaştan ileri gelmiş ise faile ceza verilmez” hükmü gereği tahliye etti. Kararla cezaevinde kaldığı 108’inci günün sonunda özgürlüğüne kavuşan İpek gözyaşlarını tutamadı.

MA / ANTALYA