Meral Akşener’den Erdoğan’a ‘çözüm reçetesi’

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Türkiye’nin sorunlarının çözümü için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a önerdiği reçetede, “Yargıdan elini çekeceksin. Medyadan elini çekeceksin. Merkez Bankası’ndan elini çekeceksin. Damadını da bakanlıktan çekeceksin” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Meclis Grup Toplantısında konuştu. Hayvan hakları savunucularına, hayvanlara yapılan eziyetin, onları katledenlerin Kabahatler Kanunu’na göre değil TCK’ya göre yargılanması için verdiği sözünün arkasında olduğunu söyledi.

‘Saraylar için 610 milyon lira daha harcanacak’

Akşener, bu yıl Cumhurbaşkanlığı saraylarının inşaat, bakım ve onarımı için 610 milyon lira daha harcanacağını söyledi. Bu paranın tam 265 bin 217 asgari ücrete eşit olduğuna vurgu yapan Akşener, “Şaka değil; 265 bin 217 asgari ücretlinin bir aylık maaşı, sarayın onarımına, bakımına ve yeni binalarına harcanacak.” dedi.

‘Babalar ekmek götüremediği için canlarına kıyıyor’

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Meclis Grup Toplantısında konuştu

Akşener, bir babanın Hatay’da kendini yaktığı, bir başka babanın Meclis’te intihara kalkıştığı ve bir babanın da kendini ekmek teknesine, kamyonuna asarak hayatına son verdiğini hatırlattı. “Babaların, evlatlarına ekmek götüremediği için canlarına kıydığı Türkiye’de, saraylarına yaklaşık 3 milyar lira harcayabilen vicdansızlara soruyorum” diyen Akşener,
adaletin, vicdanın bunun neresinde olduğunu sordu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener

‘Karşılaştığım her üç kişiden biri iş aş dedi’

Geçen hafta Busa’da esnaf ziyaretinde bulunarak vatandaşlarla sohbet ettiğini belirten Akşener, “Saraylarına, oluk oluk para akıtılan bu ülkede, vatandaşımızın hayatı, hiç de saray zenginlerinin hayatı gibi değil…Karşılaştığım her 3 kişiden biri ‘İş’ dedi, ‘Aş’ dedi. Dinlediğim her esnaf, ‘elektrik’ dedi, ‘doğalgaz’ dedi, ‘su’ dedi…” şeklinde konuştu.

‘İşçinin hakkını arayan sendikaları da kutuplaştırdılar’

Geçen hafta Kestel ilçesinde bir fabrikada 78 işçinin kapının önüne konulduğunu hatırlatan Akşener, “‘Ne oluyor burada?’ diyen, tek bir kişi, tek bir kurum yok. İşçinin hakkını arayan sendikaları bile kutuplaştırdılar.” dedi. İşçilerin Türk Metal Sendikası’na üye olduğu için kapının önüne konulduğunu belirten Akşener, Bursalı emekçilerin meselesini yakından takip edeceklerini söyledi.

‘Damat bey futbolu karıştırmakla meşgul’

Son günlerde spor kulüpleri arasındaki tartışmaları hatırlatan Akşener, bu tartışmalarla ilgilenmediğini ancak siyasetçilerin bu tartışmalara dahil olmaması gerektiğini düşündüğünü belirtti. Akşener, “Ancak ekonomiden anlamayan ekonomi bakanı Damat Bey, bakanlıktaki başarısızlığıyla gündeme gelmekten yorulmuş olacak ki; bu aralar, anlamadığı bir diğer alanı, futbolu karıştırmakla meşgul.” dedi. Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Damadını artık taraftarın yakasından düşür. Yoksa o tribünler, sana öyle bir ders verir ki, şaşar kalırsın.” diye konuştu.

‘Damadın ekonomi programı trolle balık avlamaya benziyor’

Türkiye’nin yapısal sorunları olduğunu kaydeden Akşener, “Bir avuç Ak Parti zenginini ihya etme üzerine bina edilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçildiğinden beri, artan bir hızla fakirleşiyoruz, her ay daha fazla vatandaşımız işsiz kalıyor. Bana; ‘Damadın krizden çıkmak için uyguladığı ekonomi politikası nasıl?’ diye sorsanız; ‘Trolle balık avlamaya benziyor.’ derim.” diye konuştu.

‘Ayakta kalabilmek için geleceğimizi feda ediliyor’

“Damat Bey’in ne idüğü belirsiz politikalarını uygulamak için, sermayesi millete ait olan kamu bankalarına sadece geçen hafta 5 milyar dolara yakın döviz sattırdılar.” diyen Akşener, bunun hem kuru hem de faizleri aynı anda baskılamak için yapıldığını belirtti.

Bu nedenle “Damat Bey’in” ekonomik programını, trolle balık avlamaya benzettiğini söyleyen Akşener, “Yaptığı tek şey, enkazın altında kalmamak için, itibarımızı heba etmek. Bugün ayakta kalabilmek için, geleceğimizi feda etmek.

‘Ucube sistemden vazgeçeceksin’

Einstein’ın “Delilik, aynı şeyleri yapıp, farklı sonuç beklemektir.” sözünü paylaşan Akşener, “Sayın Erdoğan; Bu iş, tek bilinmeyenli bir denklem değil… O denklemde, senin görmezden geldiğin demokrasi de var. O denklemde, senin damadın beceriksizliği de var. O denklemde, aynı şeyleri yapıp, farklı sonuçlar bekleyen, sen de varsın.” şeklinde konuştu.

Reçete yazdığını belirten Akşener, konuşmasını şöyle tamamladı: “Yargıdan elini çekeceksin. Medyadan elini çekeceksin. Merkez Bankası’ndan elini çekeceksin. Damadını da bakanlıktan çekeceksin, işin başına yetkin isimleri getireceksin. Yani, önce bütün bu işlere sebep olan, bu ucube sistemden vazgeçeceksin. Yani, sözümü dinleyip, Türkiye’nin karakterine ve çağa uyan, İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’e geçeceksin.”