Merdoğlu’nun mağduru 1250 veli bankadan paralarını alamadı

Rızaları dışında Özel Maarif Mozaik Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Haşim Merdoğlu tarafından Okul Taksit Sistemi’yle bankadan adlarına kredi kullanılan veliler, bankayla yaptığı görüşmelerden eli boş döndü.  

Özel okul mağduru veliler banka müdürü ile görüştü.

Diyarbakır Özel Maarif Mozaik Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Haşim Merdoğlu tarafından dolandırıldığını belirten veliler, Merdoğlu’na kaptırdıkları paralarını kurtarma peşine düştü.

Okula kayıt yaparken, okulla anlaşmalı bankadan kredi kullandırılan veliler, Finans Katılım Bankası Kayapınar Şubesi yönetimi ile yaptıkları görüşmeden sonuç alamadı.

Banka, kayıt parası için toplam bir milyon 250 bin TL kredi kullandırılarak okul hesaplarına aktardığı parayı velilere geri vermeyi reddetti.

Bankadan kredi kullanan veliler, bugün Finans Katılım Bankası Kayapınar Şubesi’ne giderek yetkililerle görüştü. Veliler görüşmeden sonuç alamaması üzerine banka önünde açıklama yaptı.

Veliler adına konuşan Ahmet Alkan, mağdur olan bin 250 veli adına bankaya geldiklerini belirterek, Özel Maarif Mozaik Okullarının Okul Taksit Sistemi (OTS) adı altında kayıt alıp, rızaları dışında bunu krediye dönüştürüldüğünü tespit ediklerini söyledi.

Ahmet Alkan 1250 veli adına açıklama yaptı.

Alkan, “Okul Taksit Sistemi adı altında kayıt alıp bunun rızamız dışında krediye dönüştürüldüğü tespit edildi. Velilerin bu mağduriyetinin giderilmesi amacıyla da müdür beyle bir görüşme yaptık. Görüşmede müdürün konuyla ilgili çalışmalarının devam ettiği, velilerin mağduriyetinin söz konusu olduğunu, bunun farkında olduklarını, hukuki sürecin devam ettiğini, gerekli araştırmaların yapıldığını ve bu araştırma sonucunda gerekli görülmesi durumunda ellerinden geleni yapacaklarını beyan ettiler. Şu an için yapılabilecek bir işlemin olmadığını dolayısıyla da bu kadar velinin mağduriyetinin devam etmiş olduğunu görüyoruz. Okulun velilerimize ve çocuklarımıza yaşatmış olduğu bu mağduriyet kabul edilebilir değildir. Hepimizin mağduriyeti devam etmektedir. Bununla ilgili olarak tüm mercilerden destek beklediğimizi belirtmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Ne olmuştu?

Bağlar Belediyesi Başkanı Hüseyin Beyoğlu’nun yardımcılığına atadığı ve gelen tepkiler üzerine görevine son verdiği kardeşi Haşim Merdoğlu, Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Özel Maarif Mozaik Okulları banka hesaplarını boşaltmıştı.

Sahip olduğu okula haciz gelen Merdoğlu, faaliyetlerine devam edeceklerini açıklamıştı. Ancak, velilerin dolandırıldıklarını ifade ederek suç duyurusunda bulunması üzerine, Merdoğlu İstanbul’da gözaltına alındı. Merdoğlu, çıkarıldığı mahkemece “dolandırıcılık” suçundan tutuklandı. MA – DİYARBAKIR