Merkel: IŞİD ile mücadele bitmedi

Irak Başbakanı ile bir araya gelen Almanya Başbakanı Merkel, IŞİD ile mücadelenin bitmediğini vurgulayarak, “IŞİD, bölgede ve bölgenin dışında bir tehdit olmaya devam ediyor.” dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel Fotoğraf: AA

Almanya Başbakanı Angela Merkel, başkent Berlin’de, Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi ile yapacağı görüşme öncesinde ortak basın toplantısı düzenlendi. Almanya’nın Irak’ın yanında olduğunu ifade eden Merkel, ülkenin istikrara kavuşması, ekonomi ve güvenlik konularında Irak’a destek vermeyi sürdüreceklerini belirtti.

‘IŞİD tehdit olmaya devam ediyor’

IŞİD ile mücadelenin bitmediğini vurgulayan Merkel, “IŞİD, bölgede ve bölgenin dışında bir tehdit olmaya devam ediyor.” değerlendirmesinde bulundu. Merkel, Almanya’nın NATO ve IŞİD karşıtı koalisyon kapsamında Irak’ın istikrarına destek vermeyi sürdüreceğinin altını çizdi.

‘Erken seçim devlet kurumlarına güveni artırabilir’

Irak hükümetinin reform yapma isteğinden memnuniyet duyduğunu aktaran Merkel, Irak’ta erken seçim tarihi olan 2021 Haziran’ın öne çekilmesinin de insanların devlet kurumlarına güvenini artırabileceğini ifade etti. Merkel, Kazımi ile ekonomik, bölgesel ve güvenlik konularını ele alacakları bilgisini paylaştı.

Enerji altyapı alanına yatırım yapma çağrısı

Irak Başbakanı Kazımi de Almanya’nın IŞİD’e karşı verdiği mücadeleye ve bölgede istikrarı sağlamaya dönük çabalarına değer verdiklerini söyledi. Almanya’nın, ülkenin yeniden inşasında ve IŞİD’e karşı mücadelede Irak’ın yanında olduğunu belirten Kazımi, sığınmacılar ve ülke içinde yerlerinden edilenlerle ilgili konular gibi birçok alanda da Almanya ile iş birliği yapmak istediklerini ifade etti.

Hükümetin, başta ekonomi ve mali konular olmak üzere bir reform gündemi belirlediğine işaret eden Kazımi, “Bunu ‘beyaz sayfa’ olarak adlandırdık. Bu reform gündemi, çok iddialı bir gündem. İçinde ekonomiyle ilgili birçok unsur var.” dedi. Kazımi, Alman şirketlerini, “Irak’ta özellikle de enerji altyapı alanına yatırım yapmaya” çağırdı.

Kaynak: AA