Merkel Türk-Alman Üniversitesi binalarının açılışına katıldı

Türk-Alman Üniversitesi yeni binalarının açılışına katılan Almanya Başbakanı Merkel, yeni binaların açılışıyla gelecekte 5 bin öğrencinin eğitim görmesinin planlandığını belirtti.

Çalışma ziyareti kapsamında İstanbul’da bulunan Almanya Başbakanı Angele Merkel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Türk-Alman Üniversitesi’nin yeni binalarının açılış töreninde konuştu.

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Merkel, bu üniversitenin öğrencilerine hem kendilerini hem de mensubu oldukları toplumları ilerletme fırsatı sunduğunu belirtti. Merkel, buradaki öğrencilerin iki ülke ilişkilerine de zenginlik kattığını söyledi. Merkel, eğitim köprüsüyle kurulan sivil toplum diyaloğunun siyaset ve hükümetler arası ilişkideki önemli olduğunu belirtti. Merkel, bilim alanında Türk-Alman ilişkilerinin eskiye dayanan derin köklere sahip olduğunu kaydetti.

Türk-Alman Üniversitesi yeni binaların açılış töreni – AA

Merkel, bilim ve eğitimin, insanların yaratıcılığı ve özgürlüğünü teşvik edici bir rol oynadığını vurgulayarak, şunları kaydetti: “2013’ten bu yana faaliyette bulunan Türk-Alman Üniversitesinde, bu kampüsün açılışıyla gelecekte 5 bin öğrencinin eğitim görmesi planlanıyor. Türk-Alman Üniversitesi, Türkiye ile Almanya arasındaki iş birliğinin olağanüstü bir örneğidir. Bu kampüs, öğrencilerin dünyaya açık olmasını simgeliyor, Türk-Alman ortaklığını simgeliyor.”

Erdoğan: Merkel ile bölgesel meseleleri ele alacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, açılış töreninde yaptığı konuşmada, Merkel’i Berlin Konferansı’ndan 5 gün sonra Türkiye’de ağırlamaktan büyük bahtiyarlık duyduğunu dile getirdi. Erdoğan, Merkel ile öğleden sonra gerçekleştirecekleri ikili ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirileceğini hatırlattı. Erdoğan, “Görüşmelerde ikili ilişkilerimizin yanı sıra Libya başta olmak üzere bölgesel meseleleri de ayrıntılı şekilde ele alacağız.” dedi.

Erdoğan, Türk-Alman Üniversitesinin ülkeler arasında bilim, kültür ve teknolojik iş birliğini geliştirmek amacıyla 10 Nisan 2010’da kurulduğunu belirtti. Erdoğan, çift dilli eğitim veren üniversitenin 5 fakülte, 1 yüksekokul ve 2 enstitü ile Türkiye’nin saygın eğitim kurumlarından biri olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini kaydetti.