Mermer ocağı protestosunda askerden silahlı müdahale

Van’ın Gürpınar ilçesinin Yurtbaşı köyünde yapılmak istenen mermer ocağına karşı eylem yapanları dağıtmak için asker ve korucular havaya ateş açtı, gaz bombaları attı. Yürüyüşe katılan 4 köylü gözaltına alındı.

Olay sonrasında köyü ziyaret eden HDP Van Milletvekili Tayip Temel ve beraberindeki heyet bölgede incelemelerde bulundu.

Van’ın Gürpınar ilçesine bağlı Yurtbaşı (Şêxan) mahallesinde yapılmak istenen mermer ocağına karşı çıkanların engellemek amacıyla gerçek silahlarla havaya ateş açıldı ve halkın üzerine gaz bombaları atıldı. Eylemcilere yapılan müdahalede 4 kişi gözaltına alındı.

Olay sonrasında köyü ziyaret eden HDP Van Milletvekili Tayip Temel ve beraberindeki heyet bölgede incelemelerde bulundu. Temel, ÇED raporunun sahte olduğunu, yerleşim yeri içinde mermer ocağı açılmasının söz konusu olamayacağını söyledi. Temel, “Normalde 3 km yerleşim merkezlerin dışında olması gereken mermer ocağı, köyün tam ortasında kurulmuş” dedi.

Yurttaşlara ait 40 ahır yıkıldı

Yurtabaşı Mahallesi’nin bulunduğu genişçe bir alanda mermer ocağı yapılması için ihale yapıldı. Dün akşam saatlerinde müteahhit firma yetkilileri, asker ve korucular iş makineleri ile mahalleye girdi. Mermer ocağının açılacağı alanda bulunan yurttaşlara ait 40 ahır iş makineleriyle yıkıldı.

Bunun üzerine toplanan mahalleliler yıkıma tepki gösterirken, asker ve korucular iş makinelerinin etrafında nöbet tuttu. Mahallelerine mermer ocağı yapılmasına izin vermeyeceklerini belirten yurttaşlar, yürüyüş başlattı. Asker ve korucular köylüleri dağıtmak için havaya ateş açtı.

‘Üzerimize kurşun sıktılar’

Adının yazılmasını istemeyen bir köylü, asker ve korucuların hakaretine uğradıklarını belirterek, “Mahallemize 3 yıldan beri taş ocağı yapılmak isteniyor. Dün müteahhit firma, asker ve korucular mahalleye geldi. İş makineleri ahırlarımızı yıktı. Bunun üzerine protesto ettik. Bize müdahale ettiler ve yüzlerce kurşun sıktılar üzerimize. Bu sırada 4 mahalleli gözaltına alındı. Sabah saatlerinde gözaltına alınanlar serbest bırakıldı. Biz mahallemize mermer ocağı istemiyoruz. Mermer ocağı açılırsa biz burada artık yaşayamayız. Bize ‘burası hazine malıdır ve kesinlikle ocak kurulacak’ dediler. Biz buna asla müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Yapılan protestonun ardından asker, korucu ve firma yetkilileri mahalleden ayrıldı.

HDP heyeti ziyaret etti

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Tayip Temel ve beraberindeki heyet, Van’ın Gürpınar ilçesine bağlı Yurtbaşı (Şêxan) mahallesinde yapılmak istenen mermer ocağına karşı çıkan yurttaşları dağıtmak için ateş açılması ve yaşanan müdahalede 4 kişinin gözaltına alınmasına ilişkin olay yerine gitti. Burada yurttaşlarla bir araya gelen Temel, köyün içinde mermer ocağı yapıldığına dair incelemelerde bulundu.

En büyük sorun ÇED raporu

Tayip Temel, köyde mermer ocağının yerleşim merkezinin içinde yer aldığını ve yapılmak istenilen yerde 25 ahır ve hayvan barınağının yıkıldığını belirtti. Temel, “Dün sabah itibarıyla köylüler yıkım işlemini fark eder etmez 7’den 70’e olay yerine koşuyor ve engellemeye çalışıyorlar. Ancak hem jandarma hem köy korucuları hem de çevik kuvvetten oluşan yüzlerce kişi köylülerin üzerine kurşun yağdırıyor, çocukların arasına düşecek şekilde onlarca gaz bombası sıkılıyor.  2 köylü yaralı bir şekilde gözaltına alınıyor ve sonra serbest bırakılıyor. Olay yerinde binlerce mermi kovanı var ve hepsi gerçek mermi kovanı. Onlarca biber gazı kapsülü var. Köylüler daha önceden mermer ocağında çalışmalar başladığını ve başlar başlamaz da hayvanların telef olduğunu belirtti. Kocaman mermer taşlarının yuvarlanıp köyün içine düştüğünü ve büyük bir tehlike oluşturduğunu söyledi. En büyük sorun Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporu’nun sahte olmasıdır.  Normalde 3 km yerleşim merkezlerin dışında olması gereken mermer ocağı, köyün tam ortasında kurulmuş. Köylülere göre, rüşvet veren firma ÇED raporunu yanlış hazırlamış ve sahtekarlık yapmış” dedi.

Heyet ile konuşan yurttaşlar, hayvancılıkla uğraştıklarını ve gidecek başka yerlerinin olmadığını söyleyerek, daha önce kendilerine 2 defa tebligat geldiğini ve bu duruma karşı olduklarını belirtti.

MA / VAN