Mersin Üniversitesi’ndeki ‘eş, dost, akraba’ atamaları Meclis’e taşındı

CHP Mersin Milletvekili Başarır, Mersin Üniversitesi Rektörü ve yardımcılarının yakın akrabalarını üniversite içerisinde görevlendirdiğini belirterek, konuyu Meclis’e taşıdı.

Başarır, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a, “Mersin Üniversitesi’nin aile şirketi gibi yönetilmesine göz mü yumulacaktır?”

CHP İstanbul Milletvekili Ali Mahir Başarır

CHP PM Üyesi ve Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Mersin Üniversitesi’ndeki atamalara ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması talebiyle Meclis’e soru önergesi verdi. Başarır, “Sadece Mersin Üniversitesi rektörünün değil yardımcılarının dahi yakın akrabalarını üniversite içerisinde görevlendirilmeleri pes dedirtecek düzeydedir” dedi.

‘Atamalarla öğretimin kalitesi gözler önüne serilmekte’

Üniversitelerin bilim yuvası olması gerektiğine vurgu yapan Başarır, “Mersin Üniversitesi yöneticileri, öğrencilerine kaliteli öğretim vermekten ziyade eşimi, dostumu, akrabamı nasıl üniversitede çalıştırabilirim telaşına düşmüşlerdir. Sadece akraba yerleştirmesi değil aynı zamanda uzmanlıkları dışındaki yerlere yapılan atamalar burada verilen öğretimin kalitesini gözler önüne sermektedir.” diye kaydetti.

‘Doğum uzmanı Denizcilik Fakültesi’ne dekan olarak atandı’

Bir kadın doğum uzmanının Denizcilik Fakültesinde dekan olarak atandığına işaret eden Başarır, “Ziraat Fakültesi mezununun Makine Mühendisliği bölümünde bölüm başkanı olarak görev yapması anlaşılır gibi değil” dedi.

Önergenin gerekçesinde yapılan atamaları tek tek aktaran Başarır, şunları kaydetti:

“Seçim bölgemde bulunan Mersin Üniversitesi’nde Rektör Ahmet Çamsarı, yeğeni Sena Karakuş’u Eğitim Fakültesi’ne, Sena Karakuş’un eşi İsmail Karakuş’u Türkçe Öğretimi Arş. Merkezi’ne, diğer yeğeni mühendis Emre İnanç’ı yapı işleri daire başkanlığına atamıştır.

Rektör Yardımcısı Ali Kaya, yeğeni Öğr. Gör. Erhan Kaya’yı Tarsus Meslek Yüksek Okulu’nda, Rektör Yardımcısı Mehmet İsmail Yağcı, oğlu Can Yağcı’yı araştırma görevlisi, Genel sekreter İsa Değirmenci, yeğenleri Filiz Değirmenci ve Süreyya Değirmenci’yi araştırma görevlisi, Yine Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Erol Yaşar, yeğenleri Hanife Mevhibe Şen ve Beyza Kasap’ı, Rektör danışmanı ve Denizcilik Fak. Dekanı Prof. Murat Yakar, yeğeni Aynur Yavuz’u, İdari ve Mali İşler Daire Bşk. Murat Solmaz (Şoförlükten daire başkanlığına yükseldi), kızı Dürüye Solmaz’ı, yeğenleri Huriye Tan ve eşi M. Ali Tan’ı, baldızı Nihan Koç’u, Üniversitenin çeşitli birimlerinde görevlendirmişlerdir.”

Eş akraba atamalarının dışında Mersin Üniversitesi’nde akıl dışı atamalar da yapıldığını ifade eden Başarır, bu atamalara ilişkin ise şu örnekleri aktardı:

“Kadın doğum uzmanı Prof. Dr. Faik Gürkan Yazıcı Denizcilik Fakültesi dekanlığına atandı. Denizcilik Fakültesine daha sonra Harita Mühendisi Prof. Dr. Murat Yakar atandı. Doktor Öğretim Üyesi Yücel Uysa, 2016 yılında Aile Hekimliği Anabilim Dalı’ndan Yabancı Diller Yüksekokulu’na Müdür olarak atandı.

Prof. Dr. Taşkıner Ketenci, 2018 yılının ilk ayında Fen – Edebiyat Fakültesi Sistematik Felsefe ve Mantık Anabilim Dalı’ndan Devlet Konservatuvarı Müdürü olarak atandı.

Makine Mühendisliği Bölümüne, Ziraat Fakültesi mezunu Doç. Dr. Bahadır Sayıncı 2018 yılında atandı ve bölüm başkanı olarak görev yapmaktadır.

Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Bölümüne, Kimya mezunu Doç. Dr. Mehmet Çabuk 2019 yılında atandı”  

‘Mersin Üniversitesi’nin aile şirketi gibi yönetilmesine göz mü yumulacaktır?’

Başarır, önergede şu soruların yanıtlanmasını istedi:

  1. Seçim bölgemde olan Mersin Üniversitesi Rektörü’nün ve idarecilerin yakın akrabalarını üniversite içerisinde çeşitli birimlere görevlendirilmesi ile oluşan kadrolaşma hakkında herhangi bir inceleme başlatılacak mıdır? Yoksa Mersin Üniversite’sinin bir aile şirketi gibi yönetilmesine göz mü yumulacaktır?

     
  2. Ülkemizde ve Mersin’de binlerce üniversite mezunu işsiz varken, Mersin Üniversitesi Rektörlüğü tarafından bu denli etkin eş ve akraba ataması yapılması ne derecede ahlaki ve etiktir?

     
  3. Açıklama kısmında belirtilen uzmanlık alanı dışındaki görevlere atanan kişiler hakkında herhangi bir işlem yapılacak mıdır? Yapılmayacaksa bu bölümde okuyan öğrencilerimizin ne gibi kaliteli bir eğitim alması beklenmektedir?

     
  4. Dünya Üniversite Sıralama Merkezi’nin (CWUR) her yıl yayınladığı “Dünya’nın üniversiteleri” sıralama listesinde, ilk 500 üniversite içerisinde Türkiye’den hiçbir üniversitenin bulunmamasında, Mersin Üniversitesi’nde olduğu gibi rektörlerin eş, akraba ve arkadaşlarını liyakatsiz bir biçimde kendi kadrolarına alması etken değil midir?