Mersin Üniversitesi’nden ‘eş, dost atamaları’ hakkında açıklama

CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın Mersin Üniversitesi’ndeki atamaları meclise taşımasının ardından konuyla ilgili açıklama rektörlükten geldi.

Fotoğraf: Mersin Üniversitesi web sitesi

MEÜ’den yapılan yazılı açıklamada, bazı medya organlarında üniversitenin kurumsal kimliğine ve yöneticilerine yönelik doğru olmayan bilgiler yer aldığı belirtildi.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın, konuyla ilgili soru önergesi verdiği hatırlatılan açıklamada:

“Üniversitemizde yapılan bütün atamalar 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu ve 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun bütün gerekliliklerine uyularak yapılmıştır.” denildi.

Akraba atamalarına ilişkin olarak şunlar aktarıldı:

Konuyla ilgili dünkü haber

“Habere konu olan atamaların tamamında yüzlerce müracaat olduğu gibi yapılan atamalar sonrası üniversitemize karşı herhangi bir hukuki itiraz da yöneltilmemiştir.”

“Tüm bunlarla birlikte basına konu olan önergenin sahibi Mersin Milletvekili Sayın Ali Mahir Başarır konuyla ilgili bilgilendirilmiştir. Yapılan bu bilgilendirme sonrasında verilen önergeyle ilgili yeniden değerlendirme yapılacağı bilgisi verilmiştir.” dendi.

Önceki gün CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır “Mersin Üniversitesi Rektörü ve yardımcılarının yakın akrabalarını üniversite içerisinde görevlendirdiğini” belirterek, konuyu Meclis’e taşımıştı.

Kaynak: AA