Mersin ve Hatay’da Noel ayini

Mersin Latin İtalyan Katolik Kilisesi - AA

Mersin ve Hatay’da Katolik ve Ortodoks kiliselerinde Noel ayini yapıldı.

HABER MERKEZİ – Mersin, İskenderun ve Antakya’da Ortodoks ve Katolik kiliselerinde noel ayini yapıldı. Ayinlerde Noel’in tüm dünyaya barış getirmesi dilendi.

Mersin’deki Latin İtalyan Katolik Kilisesi’nde Noel ayini yapıldı. Merkez Akdeniz ilçesinde bulunan ve ışıklarla donatılan kilisedeki ayini, rahip Francis Dondu yönetti. AA’nın geçtiği bilgilere göre; Ayinde, ilahiler ve İncil’den bölümler okunarak, mum yakılıp dualar edildi. Tarihi kilisedeki ayinin sonunda katılımcılar birbirlerine sarılarak Noel’i kutladı.

Hatay’da İskenderun ve Antakya’daki Ortodoks kiliselerinde ayin düzenlendi. İskenderun Ortodoks Kilisesin’deki ayinde konuşan peder Dimitri Yıldırım, Noel Bayramı’nın tüm dünyaya barış getirmesini diledi. Kilisesinin ışıklarla süslendiği ayinde mumlar yakılarak, dualar edildi.

Antakya Ortodoks Kilisesi’ndeki ayini ise kilisenin ruhani lideri Jan Delüller ile rahip Dimitri Doğum yönetti. Ayinde ilahiler okundu, mumlar yakılarak dua edildi. Ayin sonunda kilise bahçesinde havai fişek gösterisi yapıldı. Rahip Doğum, ayin sonunda gazetecilere yaptığı açıklamada, ayine her din ve mezhepten çok sayıda kişinin katıldığını söyledi. Noel Bayramı’nın önemini anlatan Doğum, tüm dünyaya barış, sevgi ve kardeşlik getirmesini diledi.

Hristiyanlar, 24 Aralık’ı 25 Aralık’a bağlayan gecede Hazreti İsa’nın doğum günü nedeniyle Noel ayini yapıyor.