Mersin’de 2 içme suyu terfi birimine saldırı düzenlendi, cihazlar tahrip edildi

Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğüne ait 2 içme suyu terfi birimine saldırı düzenlendi ve cihaz ile motorlar tahrip edildi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi bina ve tesislerine ilk saldırı dün gerçekleşti. Belediye hizmet binası yanıcı madde atılarak yangın çıkarıldı. Birkaç saat sonra da içme suyu terfi birimlerine saldırı yapıldı.

CHP’nin yönetimindeki Mersin Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, dün Akdeniz ilçesi Çankaya Mahallesi Atatürk Caddesi’ndeki Belediye hizmet binasının zemin katına atılan yanıcı madde nedeniyle çıkan yangının söndürüldüğü, 2 şüphelinin polis ekiplerince gözaltına alındığı hatırlatıldı. 

Şüphelilerden K.D.B’nin 2015 yılından bu yana belediye çalışanı olduğu tespit edildiği belirtilen açıklamada, “Farklı suçlardan sabıka kaydı olan saldırgan K.D.B. sorgusunda suçunu itiraf etmiş, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanmıştır” bilgisi anımsatıldı.

Önce Belediye hizmet binasına, sonra 2 içme suyu tesisine saldırı

Yangının mesai saatleri içinde meydana geldiğini aktarılan açıklamada “Bu saldırının ardından henüz birkaç saat geçmişken Belediyemize bağlı su ve kanalizasyon idaresine (MESKİ) ait olan Kız Kalesi ve Kocahasanlı bölgelerinde iki ayrı içme suyu terfi birimlerine saldırı yapılmıştır. Saldırganlar, cihazları ve motorları tahrip etmek suretiyle o bölgedeki vatandaşlarımızın belirli bir süre susuz kalmalarına sebebiyet vermişlerdir. Olayın faillerinin yakalanması hakkında emniyet güçlerinin çalışmalarının devam ettiği hususunda kurumumuza bilgi ulaşmıştır” ifadesine yer verildi. 

‘Kurumumuz ve hizmetlerimiz koordineli bir saldırıya mı maruz kaldı?’

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Art arda yaşanan her iki olayı bir bütün olarak değerlendirdiğimizde durumun ciddiyeti daha iyi anlaşılacaktır. Bu iki olayın vuku bulması, ‘Kurumumuzun ve hizmetlerimizin koordineli bir saldırıya mı maruz kaldığı’ sorusunu akıllara getirmektedir. Emniyete ve yargıya intikal etmiş olan bu olayların takipçisi olacağız.” 

AA