Mersin’de Kürt aileye ırkçı saldırı: 1’i ağır 2 yaralı

Erbil’den Mersin’e gelen Kürt aile, bozkurt işareti yapan ırkçı bir grubun taşlı ve coplu saldırısına uğradı.

Olayın tanığı bir yurttaş, olaya şahit olanların da aynı kişiler tarafından tehdit edildiğini belirtti.

Olaya ait görüntüler soruşturmaya dahil edilmek üzere jandarmaya verildi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden (IKBY) Erbil (Hewlêr) şehrinden Mersin’e gelen Kürt aile, Bozyazı ilçesine bağlı Gözsüzce Sırtlan mevkiinde 3 kişinin taşlı ve coplu saldırısına uğradı. Saldırıya tanık olan Cihan Kutluk adlı bir yurttaş, saldırıda yaralanan ailenin yardımına koştu. Saldırıda yaralanan biri ağır 2 kişi olay yerine çağrılan ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Saldırıyla ilgili soruşturma başlatılırken, saldırıda bulunun 3 kişinin gözaltına alınıp alınmadığı öğrenilemedi.

‘Kürtlere küfür edince ırkçı bir saldırı olduğunu anladım’

Olaya tanık olan Cihan Kutluk, bazı medya organlarına yaptığı konuşmada, olayın “yol verme kavgası olarak” yansıtılabileceğini ancak gerçeğin öyle olmadığına vurgu yaptı. Kutluk, “Bozkurt işareti yapıp, Kürtlere küfür edince, ırkçı bir saldırı olduğunu anladım.” dedi.

‘3 kişi sürücüyü öldüresiyle dövdü’

Olayın ardından Tekeli Jandarma Karakolu’na giderek ifade verdiğini anlatan Kutluk, ifadesinde olayı şu şekilde aktardı:

“13.05.2021 günü saat 16.00 sıralarında kendime ait aracım ile Adana ilinden cenazem olması dolayısıyla Antalya’ya seyahat etmekteydim. Mersin ili Bozyazı ilçesine bağlı Gözsüzce Mahallesi Sırtlan mevkiine geldiğim anda virajlı yollarda trafiğin durduğunu gördüm. Neden durduğunu anlamak için araçtan indim esnada yabancı plakalı beyaz bir cipin en önde durduğunu ve birkaç kişinin kavga ettiğini gördüm. Kavgayı ayırmak maksadı ile yanlarına gittiğimde 01 YG 428 plakalı siyah Honda Civic marka aracın beyaz cipin önünde durduğunu ve siyah araçtan inen 3 şahsın beyaz cipin sürücüsünü ailesinin yanında öldüresiye dövdüklerini gördüm. Aralamaya çalışsak da başarılı olamadık.”

‘Taşla sürücünün kafasına ve yüzüne vurdular’

Beyaz cipin sahibi olan yabancı şahsın, eşini ve çocuklarını da tartakladıklarını gördüğünü anlatan Kutluk, “01 YG 428 plakalı siyah araçta yolcu olarak bulunan isminin sonradan Mehmet Fatih Oflaz olduğunu öğrendiğim şahsın eline büyükçe bir taş alarak beyaz cipin sürücüsünün kafasına ve yüzüne 4 kere vurdu. İlk vuruşlarında şahıs dengesini kaybederek yol kenarında bulunan bariyerlere doğru devrildi. Bariyerlerden uçuruma doğru atmaya çalıştılar. Son vuruşunda şahıs bayılarak yere yığıldı. Yerde baygın olarak yattığı halde vurmaya devam ettiler. Şahsın ağzından, burnunda ve kafasından sürekli kan geliyordu.” dedi. 

‘Kürtlere tehdit savurdu’

Saldırıda bulunan kişilerin, daha sonra çevredekilerin “öldü yeter” diye bağırmalarından sonra aracın sürücüsünü yerde baygın bir şekilde bırakarak araçlarına doğru yöneldiklerini aktaran Kutluk, şöyle devam etti:

“Araca binecekleri esnada Mehmet Fatih Oflaz isimli şahıs geriye doğru geriye dönerek, ‘Bu olaya şahit edeni ileride bekliyor olacağım ve öldüreceğim. Kim bu olaya şahitlik yaparsa… Size burayı dar edeceğim. … Kürtleri’ diye tehditler savurdu. Daha sonra baygın şahsı kendi çabalarımla kendi araçlarına bindirerek Tekeli Jandarma Karakolu’na yakın olan Aytemiz isimli petrole getirdim ve jandarmayı ekiplerine haber verdim.”

Kutluk, olay yerini ve anına ait kendisine ait telefonla çektiği videoyu da soruşturma dosyasına eklenmesi için Tekeli Jandarma Karakolu Komutanlığı ekiplerine teslim ettiğini kaydetti.

Kaynak: MA