Mersin’de Suriyeli sığınmacıların ‘sağlık’ konteynerleri kaldırıldı

Mersin’de yaklaşık 200 Suriyeli sığınmacının yaşadığı çadır kente kurulan sağlık konteynerleri kaldırıldı.

Konteynerlerin Valilik tarafından “ihtiyacınız yok” denilerek kaldırıldığı iddia edildi.

Mersin’in Akdeniz ilçesinde Adanalıoğlu Mahallesi’nde Suriyeli sığınmacıların yaşadığı çadır kampa, pandeminin başlamasıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Mersin Valiliği ve Çukurova Kalkınma Ajansı’nın işbirliğiyle gezici sağlık konteyneri getirilmişti.

Konteynerlerde hiç hizmet verilmedi

Mezopotamya Ajansı’ndan Ömer Akın’ın haberine göre; Gezici sağlık konteynerlerin pandemi süresi boyunca hiç açılmadığı ve o konteynerlerde hizmet verilmediğinin anlaşıldığı belirtildi.

İki konteyner kapısı kilitli bulunuyor

2 konteyner başka yere götürüldü

Aradan geçen süre zarfında sağlık kabini olarak dizayn edilmiş 2 konteynerin Mersin Valiliği tarafından “sizin ihtiyacınız yok” denilerek, başka yere götürüldüğü iddia edildi. Çadır kampta bırakılan banyo, tuvalet ve çamaşırhanenin bulunduğu 2 konteyner ise hala kilitli bir şekilde bulunuyor.

Tuvalet ihtiyacı için çukur kazılıyor

Tuvalet ihtiyacı için çukur kazılıyor

Kampta yaşayan Suriyeli sığınmacılar, yaşadıkları çadırların kenarlarında çukurlar kazarak tuvalet ihtiyaçlarını gideriyor. Suriyeli sığınmacılardan Emira Hasan (25), bugüne kadar sağlık konteynerlerinden hiç sağlık hizmeti alamadıklarını söyledi.

‘Sağlık kontrolü yapılmadı’

5 aydır kamplarına yönelik hiçbir yardımın yapılmadığını dile getiren Hasan, yine pandemiden kaynaklı olarak sağlık kontrollerinin de yapılmadığını belirtti.

‘4 konteynerin kapısı hiç açılmadı’

Mehmet Dizlek (41) ise pandemi başlangıcında 4 konteynerin getirildiğini ancak kapılarının hiç açılmadığını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Sonra bir gün gelip ‘sizin ihtiyacınız yok’ diyerek, sağlık kabini olarak getirilen iki konteyneri aldılar. Bunun üzerine valiliği aradım. Karşıma çıkan yetkili, ‘Yenice tarafında işçilerin olduğu yerde hastalık varmış. Konteynerleri oraya götürdük’ dedi. Şu an iki tane konteyner var. Tuvalet olarak hazırlanmış ama onlarında üzerinde kilit var, hiç açılmadı. Kullanamıyoruz.”