Meslek odaları, yeni düzenlemeye karşı

İstanbul’daki Meslek Odaları, meslek odalarının yapısı ile seçim sisteminde planlanan değişikliği etkisizleştirme amaçlı olduğunu belirterek karşı çıktı.

İstanbul Barosu, İstanbul Diş Hekimleri Odası, İstanbul Eczacı Odası, İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, İstanbul Tabip Odası, İstanbul Veteriner Hekimler Odası ve TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu’ndan oluşan İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu (İMOK), AKP hükümetinin üzerinde çalıştığı meslek odalarının yapısı ve seçim sisteminde yapılması planlanan değişikliğe ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, salgınla mücadele edildiği bir dönemde hükümetin meslek odalarının seçim sistemini değiştirme girişimini masaya yatırdı.

Bertaraf edilmek isteniyor

Kamu kurumu niteliğindeki meslek odalarının seçim sistemlerine müdahale edilerek bertaraf edilmek istendiği belirtilen açıklamada varlığını Anayasa’dan alan, önceliğini kamu yararı gözetmeye adayan meslek odalarının, ülkemizde katılımcı demokrasi uygulamalarının tabana yayılmasının yegâne teminatı olduğu vurgulandı.

Karşı durmakta kararlıyız

Meslek odalarının üyelerinden ve toplumdan koparılarak etkisizleştirilmek istendiği bunun da nispi temsil uygulamasıyla yönetimlerde kaos yaratılarak yapılmak istendiği belirtilen açıklamada şu mesaj verildi:

“Asla kabul etmeyeceğiz. Meslek odalarına yönelik son girişimlerden kaygılıyız. Ancak, Anayasaya, hukukun, insan haklarının ve demokrasinin evrensel normlarına dayanarak, üyelerimizin demokratik iradelerinin ortaya koyduğu güçle, bundan sonra da antidemokratik uygulamalara karşı durmakta kararlıyız.” MA – İSTANBUL