MESS grev kararına karşı zam teklifini değiştirdi

Metal işçilerinin 5 Şubat’ta greve çıkacaklarını duyurmasının ardından açıklama yapan MESS, grev kararını doğru bulmadığını belirterek, Toplu İş Sözleşmesi’ndeki zam teklifini yüzde 8’den yüzde 10’a yükselttiğini açıkladı.

Metal işçilerinin Gebze mitinginden Fotoğraf: Birleşik Metal-İş Sendikası

DİSK Birleşik Metal-İş Sendikası’na bağlı işçiler, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile 2019 Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine başlattıkları uyarı eylemlerinin ardından son olarak Gebze ve Bursa’da miting düzenledi. Mitinglere metal fabrikaları başta olmak üzere onlarca fabrikadan binlerce işçi katıldı.

Serdaroğlu: 5 Şubat’ta greve çıkacağız

Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu – Gebze mitingi – Fotoğraf: Birleşik Metal-İş Sendikası

Gebze’deki mitingde konuşan Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, “Patronlar kendileri bilir, işte metal işçileri burada, günlerdir bu gerçeği haykırıyor. Artık bıçak kemiğe dayandı. Artık grev kapıya dayandı” dedi. Serdaroğlu, 5 Şubat’ta greve çıkacaklarını duyurarak, olası grev yasağını ise tanımayacaklarını söyledi.

Atalay: MESS bu alanı görsün

Bursa’daki mitingde ise Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay konuştu. Atalay, yaptığı konuşmada, “Metal işçileri, işçi hareketinin amiral gemisidir. MESS bu alanı bir görsün, kısa bir süre sonra bunun iki mislini Kocaeli’de toplayacağız” dedi.

MESS zam oranını ikinci kez revize etti

Dün Bursa ve Gebze’de düzenlenen mitinglerin ardından bugün de MESS yazılı açıklama yaptı. MESS, açıklamasında 200 işletmedeki 130 bin çalışanı kapsayan MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi’ndeki zam teklifini yüzde 8’den yüzde 10’a yükselttiğini duyurdu. Açıklamada, MESS’in uzlaşı odaklı yaklaşımını koruduğu savunularak, masada anlaşma sağlamak hedefiyle ücret artışı teklifini ikinci kez revize ettiği belirtildi.

Dönem enflasyonunun yüzde 6 olmasına rağmen ücret artışı tekliflerini yüzde 10’a çıkardıklarının belirtildiği açıklamada, “Çalışma barışı korunarak uzlaşı sağlanması, üretimde durgunluk olmaması amacıyla işçi sendikalarından da çözüm odaklı yaklaşım bekliyoruz.” denildi.

‘Grev kararını doğru bulmuyoruz’

MESS’in uzlaşı için adım attığı, masada anlaşma çabası gösterdiğinin savunulduğu açıklamada, buna rağmen işçi sendikalarının aldığı grev kararlarının doğru bulunmadığı belirtildi. Açıklamada, masadaki tarafların da ülkenin de kazanacağı bir sözleşme üzerinde uzlaşı sağlanması gerektiğine inandıkları ifade edildi.