MESS’in teklifini işçiler eylemle yanıtladı

Metal sektöründe toplu sözleşme görüşmeleri tıkandı. İşveren örgütü MESS, daha önce teklif ettiği yüzde 6 teklifini yüzde 8 olarak revize etti. Birleşik Metal İş’e bağlı işçiler “bu düzeydeki rakamları tartışmayacağız” diyerek işyerlerinde eylem yaptı.

HABER MERKEZİ – Birleşik Metal İşçileri Sendikası ile işveren örgütü MESS arasında 7 Ekim’de başlayan toplu sözleşme görüşmeleri 4 Aralık’taki toplantı ile sona ermişti. Birleşik Metal İş Sendikası bunun üzerine arabulucuya başvurdu. Arabulucu ile de iki toplantı yapıldı ancak bir anlaşma sağlanamadı. Arabulucu raporunu Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na verdi.

MESS’in daha önce önerdiği yüzde 6 ücret teklifini yüzde 8 olarak revize ederken, Birleşik Metal İş Sendikası yönetimi “bu düzeydeki rakamları tartışmayacağız” mesajı verdi. İşçiler de mesajını işyerlerinde sendikanın bildirilerini okuyarak tepki verdi.

İşçiler, okudukları bildiride “Bugün yarın arabulucu raporu Sendikamıza ulaşacaktır. Bunun ardından grev süreci başlayacak” mesajı verdi. Günlerdir çeşitli eylemlerle seslerini MESS patronlarına duyurmaya çalıştıklarını ifade eden işçiler, okudukları bildiride şu görüşleri dile getirdi:

‘Adım adım grevi gidiyoruz’

“MESS’in yeni teklifini kabul etmemiz mümkün değil. Bugün masada kendilerine açıkça belirttik. Bu oranları tartışmayız bile. Birkaç puanlık artışlarla karşımıza gelmeyin. Bize metal işçisinin taleplerini karşılayacak bir teklifle gelin, sizden bunu bekliyoruz.

Sanırız, sesimizi yeterince duyuramadık. Sanırız, kararlılığımızı yeterince anlamadılar. Öyleyse, bize düşen sesimize ses katmak, haklarımız için mücadelede ne kadar kararlı olduğumu göstermek. Bunun için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduğumuzu görecekler.

Her geçen gün greve yaklaşıyoruz. Adım adım greve doğru gidiyoruz.”

‘Biz aldığımızı bilmiyor muyuz?’

MESS’in kendilerine sefaleti reva gördüğünü belirten işçiler, “MESS, bize açlığı ve yoksulluğu dayatıyor” diyerek şöyle devam etti:

“MESS asgari ücretin 2 katından fazla ücret aldığımızı söylüyor. Diyorlar ki, 10 yıllık işçi brüt 6.500 TL alıyor. Sanki brüt ücret rakamlarının hepsi cebimize giriyormuş gibi brüt rakamları açıklıyorlar. Bu işler algı yaratmakla olmaz. Siz ne derseniz deyin. Biz aldığımızı bilmiyor muyuz? Böylece kamuoyuna yanıltmaya çalışıyor. Hiç kimse onların açıkladığı rakamlara itibar etmeyecektir.

Son asgari ücret artışı ile, ikramiye dahil aldığımız ücret, asgari ücretin yalnızca yüzde 62 üzerinde. Bundan 9 yıl önce asgari ücretin 2,5 katı ücretimiz vardı. Bu bile, ücretlerimizin nasıl gerilediğini gösteriyor.”