Mesutoğlu açlık grevini 229’uncu günde sonlandırdı

Derik Kaymakamı Muhammed Safitürk’ü öldürdüğü suçlamasıyla tutuklu bulunan Şerif Mesutoğlu, adil yargılama talebiyle 229 gündür sürdürdüğü açlık grevini bitirdiğini açıkladı.

Derik Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk’ün, 10 Kasım 2016’da makamına konulan bombanın patlaması sonucu yaşamını yitirdiği olayla ilgili yargılanan ve 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan Şerif Mesutoğlu, adil yargılanma talebiyle açlık grevine başladı. 229 gündür açlık grevinde olan Mesutoğlu, grevi sonlandırdığını gönderdiği mektupla bildirdi.

Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Diyarbakır Temsilciliği ve İHD Diyarbakır Şubesi ortak yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Mesutoğlu’nun açlık grevini sonlandırdığına ilişkin ailesine gönderdiği mektuba yer verildi.

‘Kendimi yaktım iki kez ölüm orucuna girdim’

Açıklamada, Mesutoğlu’nun mektupta, “Suçsuzluğumun ispatı ve gerçek suçluların ortaya çıkarılması noktasında bugüne kadar çeşitli eylemler yaptım. Kendimi yaktım, iki kez ölüm orucuna girdim.” dediği belirtildi.

‘Bundan sonra hukuk mücadelesini sürdüreceğim’

Mektupta son olarak 24 Haziran 2019 tarihinden bu yana açlık grevinde olduğunu belirten Mesutoğlu, şunları kaydetti: “Bu eylemler bedenimde ağır hasarlar bıraktı. Muhtemelen yeni hasarlar da oluşacaktır. Yaptığım eylemler içerisinde bulunduğumuz süreç ve okuduğum üniversite, yapılan bu adaletsizliğe karşı uzun soluklu hukuki bir mücadele vermem yönünde bende bir farkındalık oluşturdu. Bu nedenle uzun soluklu bir mücadele için fiziken, aklen ve ruhen sağlıklı olma gerektiğini görüyor ve açlık grevimi sonlandırıyorum.”

Mesutoğlu, bundan sonraki süreçte bir adalet öğrencisi olarak Anayasa, uluslararası sözleşmeler ve yasalardan doğan haklarını kullanarak hukuki mücadelesini sürdüreceğini belirtti.

TİVH ve İHD açıklamanın devamında, yaşamdan yana olduklarını vurgulayarak, “İşkence yasağına aykırı tüm uygulamaların takipçisi olduğumuzu, adil yargılanma hakkının kişinin en temel haklarından biri olduğunu yineliyor, kamuoyuna saygı ile sunuyoruz” diye kaydetti.