Metal işçileri yeniden Ankara yolunda

Ankara’ya yürümek istedikleri için dün polisin müdahalesiyle gözaltına alınan metal işçileri, serbest bırakıldıktan sonra yeniden Ankara’ya doğru yola koyuldu.

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye oldukları için Systemair, HSK, Özer Elektrik ve Baldur fabrikalarından tazminatsız olarak işten atılan ve ücretsiz izne çıkarılan işçiler, dün Ankara’ya yürümek istemişti. Gebze şubeleri önünde toplanan işçilere müdahale eden polis 109 işçiyi gözaltına almıştı.

Gece saatlerinde serbest bırakılan işçiler bugün yeniden aynı yerde toplanarak basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Sendikalaşma hakkı istiyoruz” pankartı açılarak, “sendikalaştık işten atıldık”, “sendika suç değil anayasal haktır” dövizleri taşındı. Açıklamada işçiler  sık sık “İş, ekmek, aş yoksa barış da yok”, “inadına sendika”, “patronların kölesi olmayacağız”  sloganlarını attı. Açıklamaya DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da katılarak destek verdi.

Çerkezoğlu: İşverenler ve patronlar sırtını iktidara dayadı

Açıklamada konuşan Çerkezoğlu, işverenlerin ve patronların sırtını iktidara dayadığını belirterek, işçilerin ise güçlerini yarattıkları emeklerinden aldığını belirtti. Sendikal faaliyetlerin önündeki bütün engellerinin kaldırılması gerektiğini dile getiren Çerkezoğlu, “Bu topraklarda eşitliğin, adaletin, özgürlüğün, barışın ve kardeşliğin olduğu, demokrasinin tüm kurallarıyla işlediği bir emeğin Türkiye’sinin mücadelesini hep birlikte omuz omuza büyütmeye kararlı olduğumuzu buradan bir kere daha söylüyoruz.” dedi. 

İşçilerin Ankara yürüyüşü başladı

Yapılan açıklamanın ardından işçiler, “Ankara duy sesimizi bu gelen işçinin ayak sesleri”, “Zafer direnen emekçinin olacak” sloganlarını atarak, dövizlerle Ankara’ya gitmek için yola çıktı. Gebze çıkışına kadar işçilere eşlik eden Çerkezoğlu, işçileri Ankara’ya uğurladı.

Gebze çıkışına kadar yürüyen işçiler, otobüslerle Ankara yürüyüşüne devam edecek. İşçiler, yürüyüşlerine Ankara girişinde yaya olarak devam edecek. 

MA – İSTANBUL