Metin Lokumcu davası 10 yıl sonra başladı

Artvin’in Hopa İlçesi’nde 2011 yılında polislerin attığı gazdan etkilenerek yaşamını yitiren Metin Lokumcu’nun ölümüne ilişkin açılan dava 10 yıl sonra görülmeye başlandı.  

Hopa’da dönemin başbakanı AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 31 Mayıs 2011’de kente yaptığı ziyaret sırasında çıkan olaylarda biber gazından etkilenerek yaşamını yitiren Metin Lokumcu’nun ölümüne ilişkin açılan davanın ilk duruşması görülmeye başlandı.

Dönemin il ve ilçe emniyet müdürlerinin de aralarında bulunduğu 13 polisin “taksirle ölüme neden olmak” suçundan yargılandığı dava Trabzon 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde başladı. 

Duruşma öncesi açıklama

Artvin, Giresun ve Rize gibi illerden birçok yurttaşın yanı sıra Türkiye İşçi Partisi (TİP) milletvekilleri Ahmet Şık ve Erkan Baş, CHP milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni ve Ahmet Kaya ile siyasi parti temsilcileri duruşmayı izlemek için kente geldi.

‘Yargılama Hopalılardan kaçırıldı’

Duruşma önce adliye binası önünde açıklama yapan Trabzon Emek ve Demokrasi Platformu Sözcüsü Engin Nur, yargılamanın Hopalılardan “kaçırıldığını” belirtti. Nur, “Trabzon halkı bu davaya sahip çıkarak, sürecin buraya gelmesini sağladı. Emek, demokrasi güçleri olarak Metin Lokumcu için adalet mücadelesini sonuca kadar sürdüreceğiz. Davayı sahipleneceğiz.” dedi.

‘Adalet arayışına devam edeceğiz’

Hopa Halkevi yöneticilerinden Kamil Ustabaş ise, yargılamanın başlamasını “adalet arayışının ilk noktası” olarak değerlendirdi. Ustabaş, şöyle konuştu:

“O dönemde ‘Emri ben verdim’ diyenler Metin hocamızın katilidir. Bugün burada emri alanlar yargılanıyor. Bizlerin adalet mücadelesi emri verenler yargılanıncaya kadar devam edecektir. Dava Yargıtay kararı ile Trabzon’a taşındı. Hopalılar yeniden deresine, suyuna sahip çıkar diye davayı buraya getirdiler. Bu davaya sahip çıkmayalım diye bu yapıldı. Ama değil Trabzon’a Fizan’a taşısanız adalet arayışına devam edeceğiz.”

MA – TRABZON