Metin Lokumcu Hopa’da anıldı

Hopa’da 2011 yılında dönemin Başbakanı Erdoğan’ın ilçeyi ziyareti sırasında gerçekleşen protestolarda hayatını kaybeden Metin Lokumcu mezarı başında anıldı.

Artvin’in Hopa ilçesinde 2011 yılında dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın ilçeyi ziyareti sırasında gerçekleşen protesto gösterilerinde hayatını kaybeden emekli öğretmen Metin Lokumcu için anma gerçekleştirildi. Hopa Parkı’nda bulaşan Hopalılar Hopa Meydanı’na kadar yürüyüş gerçekleştirdi. “Doğanın talanına ve çayda sömürüye son. Faşizm yenilecek halklar kazanacak” pankartının açıldığı yürüyüşte sık sık “Devlet, mafya, polis bu abluka dağıtılacak”, “Doğana, suyuna, emeğine sahip çık” sloganları atıldı. Hopa Meydanı’nda açıklama yapan kitle daha sonra Metin Lokumcu’nun Kemalpaşa ilçesinde bulunan mezarında bir kez daha açıklama yaptı.

‘Özgür günlere yürüyeceğiz’

Hopa Meydanı’ndaki açıklamada konuşan Rize Fındıklı Belediyesi Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu, “Zulme karşı direniş haktır. Hak alma mücadelesinde düşenlere selam olsun. Metin abi senin yolunda nice Metinler özgür günler gelene kadar yürüyecek” dedi.

’10 yıl geçti’

Konuşmaların ardından Kemalpaşa ilçesi Dereiçi köyüne geçen yurttaşlar, Lokumcu’yu mezarı başında andı. Kitle adına açıklama yapan Lokumcu’nun akrabası Melis Lokumcu, “Bu memlekette söylenen en güzel şarkılardan biri olan, bir arada yaşama, umuda, barışa, bir ağaca tutunan milyonların var ettiği Gezi’nin işaret fişeği olan Hopa direnişinin üzerinden tam 10 yıl geçti” ifadelerini kullandı.

‘Gaz stokları tüketildi’

Hopalıların 31 Mayıs 2011’de deresine, suyuna, ağacına, emeğine, yaşamına, geleceğine sahip çıkmak için bir araya geldiğini belirten Lokumcu, “O gün bu meydanda sürdürülebilir, insanca onurlu bir yaşam talebini haykıran Hopalılardan emekli öğretmen Metin Lokumcu, çevre illerin bile gaz stokunu tüketecek bir polis saldırısıyla katledildi. Gaz stoku bitti, dosyalar kapatıldı, dava kaçırıldı, Metin Lokumcu’nun öldürülmesini protesto edenler yargılandı ama ‘Hopa’yı süpürün!’ diyenler yargılanmadı” dedi.

‘Halkın iradesini tanıyacaksınız’

Birkaç gün önce Hopa’da gerçekleşen çay üreticilerinin eylemine yönelik polis müdahalesini de hatırlatan Lokumcu, “Çay üreticilerine polis amiri ‘size gaz sıkmadık, isteseydik sıkardık.’ derken Metin Lokumcu’yu ve Hopa direnişini unutmuş olabilir. Ama biz unutmadık. Çünkü biz biliyoruz ki aradan 10 yıl da geçse davayı Fizan’a da kaçırsalar sıkılan gazın, katledilen öğretmenlerinin hesabını soracak bu halk. Soracağız.10 yıl önce HES’lerle yaşam alanlarımız talan edilmeye çalışıldı. Bugün bu talan ‘Hopa Sahili Dolgu Projesi’yle, İkizdere’de ve Van’da taş ocağı projeleriyle devam ediyor. Metin hoca ‘önce atmacayı tanıyacaksınız’ demişti. Bu projelerle doğayı katledenler, siz de önce atmacayı, kırmızı pullu alabalığı, ağaçları, denizi, iskeleyi, çay tarlalarındaki alın terini ve bunlar için mücadele eden, direnen halkın iradesini tanıyacaksınız” diye belirtti.

‘Adalet talebini yükselteceğiz’

“Yoksulluğa, yoksunluğa, işsizliğe, haksızlığa, adaletsizliğe direnen bu halk, direne direne kazanmaktan güç alıyoruz” diyen Lokumcu, “Metin Lokumcu’nun mücadelesini de adalet arayışımızı da sürdüreceğiz. Metin Hocanın omuzdaşı olan Hopalıların;  deresine, suyuna, çayına, geleceğine sahip çıktığı için yargılandığı davanın 21 Hazirandaki duruşmasında ve Metin Lokumcu davasının 28 Haziran’da görülecek ikinci duruşmasında da adalet talebimizi yükselteceğiz” diye konuştu.

MA / ARTVİN