Metropoll: Cumhur İttifakı yüzde 36 / AKP yüzde 30

Metropoll Araştırma Şirketi sahibi Özer Sencar, Ağustos ayında yaptıkları anketin sonuçlarını paylaştı. Sencar, Cumhur İttifakı’nın toplam oyunun yüzde 40’ın altında kaldığını söyledi.

Fotoğraf: Medyascope TV

Medyascope’tan Ruşen Çakır’a konuşan Özer Sencar, AKP’nin oylarının yüzde 30’un altına hiç düşmediğini ve bunun muhalefet partileri tarafından değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

20 yılda dünyanın herhangi bir yerinde hiçbir iktidarın güçlü kalamayacağını sözlerine ekleyen Sencar, AKP’nin hala iktidarda olmasının şaşırtıcı olduğunu söyledi.

MHP beşinci parti

MHP’nin kararsızlar dağıtıldıktan sonra beşinci parti durumunda olduğunu söyleyen Sencar, AKP ile MHP arasında ciddi bir geçişgenlik olduğunu belirtti.

Ayasofya’nın camiiye dönüştürülmesinin ardından yaptıkları çalışmayı da yorumlayan Özer Sencar, MHP’den her 4 isimden birinin AKP’ye kaydığını ifade etti.

HDP’nin baraj sorunu yok

İYİ Parti’de henüz dikkate değer bir artış olmadığını söyleyen Sencar, HDP’nin baraj sorunu yaşamayacağını da aktardı.

AKP’den DEVA ve Gelecek Partisi’ne geçiş yok

DEVA ile Gelecek Partisi’nin henüz güvenli şekilde yüzde 2’ye ulaşamadığını söyleyen Sencar, yeni partilerin bunun üzerine düşünmeleri gerektiğini de aktardı. AKP’den DEVA’ya ve Gelecek Partisi’ne oy gitmediğini ve 15 sene beraber çalışmış, bırakıp gitmiş gözüyle bakıldığı bunun da güvensizlik yarattığını söyledi. İYİ Parti ve CHP’den az da olsa oy alan bu partilerin hareketlenmelerinin güç olduğunu aktardı.

DEVA ve Gelecek Partisi’nin Anadolu’da teveccüh görmesinin yanıltıcı olduğunu söyleyen Sencar, halka indiğimizde bunun sayısal karşılığını göremiyoruz, dedi.

Erdoğan’a olan inanç kayboldu

AKP kitlesinin Erdoğan’dan uzaklaştığını ancak başka yere de gitmediğini belirten Sencar, yüzde 8 gibi bir kopuşun olduğunu, bunun sadece 2 puanlık bir kısmının AKP’ye gidip geldiğini söyledi.

AKP’nin mevcut yüzde 30’luk kısmıyla muhalefetin uğraşmaması gerektiğini, bunu zamana bırakmasını öneren Özer Sencar, kopan yüzde 8 ile uğraşmasının daha faydalı olduğunu belirtti.

Özer Sencar – Ruşen Çakır

Erdoğan Giresun’da çay dağıtarak, Ayasofya’da kalabalık toplayarak hata yaptı

Koronavirüs önlemlerinde halkın dikkat etmediğini söyleyerek suçlayıcı yaklaşan Erdoğan’a olan itimat azaldı diyen Sencar, Giresun’daki miting ve Ayasofya’daki kalabalığın Erdoğan’ın sözlerine olan güvenin yıkılmasına sebep olduğunu vurguladı.

Soylu halef değil ama Berat Albayrak’la kıyaslanamaz

‘Erdoğan sonrasında Süleyman Soylu’nun halef olmasını realist bir yaklaşım olarak görüyor musunuz?’ Sorusuna, hayır görmüyorum diyen Sencar şunları kaydetti:

“Geleneksel yapılarda dışarıdan gelenlere alan tanınır, iş yapmalarına izin verilir ama halef olmalarına izin verilmez” dedi.

Berat Albayrak ile Süleyman Soylu arasındaki popülarite sorusuna ise Sencar, ‘Süleyman Soylu’nun seçmende büyük bir karşılığı var. Berat Albayrak’la mukayese bile edilemez’ dedi.

Kaynak: Medyascope TV