Mezopotamya Ajansı’na polis baskını: 4 gazeteci gözaltına alındı

Mezopotamya Ajansı’nın (MA) Van Bürosu’na baskın düzenleyen polisler, 4 gazeteciyi gözaltına aldı.

MA Van bürosu ile Jinnews muhabirlerinin de aralarında olduğu 4 gazetecinin evi sabah saatlerinde polis tarafından basıldı. Baskınlarda, MA muhabirleri Adnan Bilen ve Cemil Uğur, Jinnews muhabiri Şehriban Abi ile gazeteci Nazan Sala gözaltına alındı. Baskın yaptıkları evlerde arama yapan polisler, gazetecilerin fotoğraf makinelerine, kamera ve teknik malzemelerine de el koydu.  

Polislerin, ajansın Van bürosundaki araması ise sürüyor. Ajans muhabirlerinin Van bürodaki aramaya katılmasına izin vermeyen polislerin, gözaltına aldıkları Şehriban Abi’yi de büroya götürdükleri öğrenildi.  

Gözaltına alınan gazetecilerden Cemil Uğur, Van’ın Çatak ilçesi kırsalında operasyona çıkan askerler tarafından gözaltına alınan Osman Şiban ve Servet Turgut’un helikopterden atıldıklarını haberleştirmişti. Uğur, Osman Şiban’ın “Helikopterden düşme sonrası yaralanma” şikayetiyle Van Eğitim Araştırma Hastanesi’ne getirildiğine ilişkin “epikriz” raporunda ulaşmıştı. Servet Turgut 20 gün kaldığı yoğun bakım ünitesinde yaşamını yitirirken, olayla ilgili süren soruşturmanın dosyasına gizlilik kararı verilerek, yayın yasağı getirilmişti.

Kaynak: MA