MHP eski Belediye Başkanı Mehmet Kula ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü memuru Kamil Bayır, nesli tükenme tehlikesi altında olan kızıl geyiği katlederek sosyal medya hesabında, “rastgele” mesajıyla paylaştı.

Antalya’nın Alanya ilçesi Güzelbağ beldesinin eski Belediye Başkanı MHP’li Mehmet Kula, Milli Parklar Genel Müdürlüğü memuru Kamil Bayır Kütahya’da nesli tükenmekte olan kızıl geyiği katlettiği fotoğrafı sosyal medya hesabından “Devlete bir kuruş borcu olmayan bütün avcı dostlarıma rastgele diyorum” diye paylaştı.

Anka Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, Kula’ya ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü memuru Bayır’a tepki gösteren A Platformu (Antalya Isparta Burdur Denizli Kaş Platformu) Sözcüsü Hediye Gündüz:

“Milli Parkların görevi yaban yaşamı korumak mı, av vahşetine hizmet etmek midir? Mehmet Kula, Milli Parkların uluslararası sözleşme hükümlerine göre korumakla yükümlü olduğu ve Türkiye’nin bu yükümlülüğünü yerine getirmek için oluşturduğu yerlerden biri olan Kütahya Türkmenbaba Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda av turizmi kotasından nesli tehlike altındaki bir kızıl geyiği vurmuştur” dedi.

Nesli tehlikede olan bir tür

Kızıl geyik neslinin tehlike altında olduğu için Dünya Doğa Koruma Birliği’nin (IUCN) kırmızı listesinde yer aldığının altını çizen Gündüz:  

“Kırmızı liste, en tehlikeli kategori demektir. Bu nedenle yaşam alanlarından biri olan ülkemiz, bu sözleşmeye imza koyarak bütün dünyaya korumayı taahhüt etmiştir.”

“Taahhütlerini yerine getirmek üzere de bakanlık en önemli yaşam alanlarını korumaya almış ve adına ‘Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’ olarak adlandırarak buralarda avlanmayı ve diğer nesillerini tehlikeye atacak her türlü işlemleri yasaklamıştır” diye konuştu.

Durumun, sözleşme hükümlerine aykırı olduğunu dile getiren Gündüz, Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün 1 Nisan 2020-31 Mart 2021 tarihleri arasında ‘Av Turizmi Uygulama Talimatı’, ‘av turizmi’ adı altında vurdurma işlemi ve ihalesi başlattığını hatırlattı.