MHP’li Semih Yalçın: AK Parti’yi eleştirdiğimizi inkâr etmedik

Saadet Parti’li Lütfi Yalman’ın açıklamasına yanıt veren MHP’li Yalçın, “MHP 15 Temmuz öncesinde AK Parti’yi eleştirmiştir. Üstelik bunu hiçbir MHP sözcüsü inkâr etmemiştir” dedi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Saadet Partisi (SAADET) Genel İdare Kurulu (GİK) üyesi Lütfi Yalman’ın “Bahçeli’nin Sayın Cumhurbaşkanı hakkında söylediği laflara tahammül edemiyordum zamanında, hala da bunu kaldıramıyorum. Ne oldu da bu kadar ağır laftan sonra bir araya gelindi, cevabını bulamıyorum” sözlerine yanıt verdi.

‘MHP’nin siyaseti hazımsızlığa yol açtı’

Yazılı açıklama yapan Semih Yalçın, Yalman’ın sözlerini “asılsız ve iftiralarla dolu iddialar” olarak nitelendirdi.

Yalçın, “Her ne kadar Lütfi Yalman MHP hakkındaki iddialarının kendi şahsi görüşü olduğunu ileri sürse de görüşleri; siyasi kimliği, partisi ve mensup olduğu inanç ekseni adına bağlayıcıdır. Söz konusu iftira ve suçlamalar göstermektedir ki MHP’nin Türk siyasetinde temsil ettiği çözüm üretme, istikrarı kuvvetlendirme ve yapıcı siyaset takip etme misyonu SP ve öteki zillet ittifakı çevrelerinde hazımsızlığa yol açmıştır” dedi.

‘MHP, 15 Temmuz öncesinde AKP’yi eleştirmiştir’

MHP’nin 15 Temmuz darbe girişiminden önce AK Parti’yi eleştirdiği ve bunu inkâr etmediklerini belirten Yalçın, şöyle devam etti:

“Türkiye’de millete ve millî iradeye rağmen politika üretmeye çabalayanların hüsrana uğramaları kaçınılmazdır. Lütfü Yalman gibi MHP muarızları, anlaşılan 15 Temmuz 2016 ihanet kalkışmasını, verilen şehitleri ve o gün Türkiye’nin uçurumun kenarından döndürüldüğünü unutturmaya çalışmaktadır. Evet, MHP 15 Temmuz öncesinde AK Parti yönetimini eleştirmiştir. Üstelik bunu hiçbir MHP sözcüsü inkâr etmemiştir. Ancak 15 Temmuz’dan sonra köprülerin altından çok sular akmış; bütün siyasi partiler duruş, tutum ve tavırlarını gözden geçirmişlerdir. MHP de Türkiye’nin içine yuvarlandığı istikrarsızlığı ve bölünme tehlikesini görerek yıllardır sürdürdüğü sorumlu ve yapıcı siyaset anlayışının gereğini yerine getirmiştir. 15 Temmuz ihanet kalkışmasından sonra MHP; Türkiye’nin bütünlüğü ve bekası adına millî mutabakatı esas alan bir duruş sergileyerek bu konuda AK Parti ile uzlaşma içine girmiştir.”

‘İktidardan nemalanma iddiası külliyen yalan’

“Türkiye artık 15 Temmuz 2016 öncesinin Türkiye’si değildir” diyen Semih Yalçın, “Bütün yalın hakikatlere rağmen partimizi hedefe koyan Yalman’ın dile getirdiği türden kara propaganda yöntemleri, alenen FETÖ destekçiliğidir. Lütfü Yalman’ın iktidardan nemalanma ve iktidar ortaklığı iddiası da külliyen yalandır. Kendisini ve tenhalarda HDP’yle oynaşan zilletin vesairesi partisini ispata davet ediyoruz. Aksi takdirde müfteri oldukları bir defa daha ilan edilecektir” ifadelerini kullandı.

‘Cumhur İttifakı iktidar ortaklığı değildir’

AK Parti ile koalisyon kurmadıklarını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bakanların icraatlarına dahil olmadıklarını belirten Yalçın, “Cumhur İttifakı; Türkiye’nin bekasını, birliğini ve istikrarını muhafaza etmeyi esas alan bir siyasi mutabakat ürünüdür ve iktidar ortaklığı değildir. MHP’nin iktidardan nemalandığını söylemek; Hakk’a, adalete, idrak ve izana ters düşmektir” dedi.

‘Derhal hadleri bildirilir’

Yalman’ı “milliyetçi ve muhafazakâr insanlar arasında fitne ve fücur tohumu atmak” suçlayan Yalçın, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Yalman’ın bütün camiamızı ve partimizi suçlamaya kalkmasında; hain bir emel, çirkef bir maksat, şerefsiz bir ima, ahlaksız ve haysiyetsiz bir bakış açısı vardır. Oldukça tehlikeli ve kışkırtıcı bu tutumun; toplumda ve siyasi kesimler arasında husumeti körüklemeyi; milliyetçi ve muhafazakâr insanlar arasında fitne ve fücur tohumu atmayı hedeflediği açıktır. Türk milleti bu tür alçakça oyunlara, birlik ve bütünlüğümüze yönelen facir, fasık ve satılık kalemlere karşı uyanık, müteyakkız ve sağduyuludur. L.Yalman örneğinde görülmektedir ki MHP düşmanı siyaset eskilerinin alayında soysuzluk, ahlaksızlık, edepsizlik ve çirkeflik kabuk bağlamıştır. İslami eğitim almış olmayı ayrıcalık veya iman ölçme hakkına kavuşmak sanan Yalman gibi biri, hiçbir allame kendisini Türk-İslam davasına adamış MHP’yi muaheze edemez. Bunu yapmaya kalkanlara derhâl hadleri bildirilir.”

Ne olmuştu?

Konya’da yayın yapan Kanal 42 televizyonun dünkü yayınına katılan Saadet Partisi GİK üyesi Lütfi Yalman, “Sayın Devlet Bahçeli’nin Sayın Cumhurbaşkanı hakkında söylediği laflara tahammül edemiyordum zamanında, hâlâ da bunu kaldıramıyorum. Ama ne oldu da bu kadar ağır laftan sonra ne oldu da bir araya gelindi, bunun cevabını bulamıyorum” demişti.

MHP ve Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in “iktidar nimetlerinden faydalandığını” söyleyen Yalman, “Devlet Bahçeli’nin ve Doğu Perinçek’in hükümetin ve Tayyip beyin yanında yer almasını ve desteklemesinin, hangi gerekçeyle olduğunu anlayamıyorum. Bir açıklama yapmak lazım, iktidarın nimetlerinden istifade ediyorlar” konuşmuştu.

‘Mehmet Ağar’ın Beştepe’de ofisi olduğu söyleniyor’

Soru üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bazı atamalardan rahatsız olabileceğini düşündüğünü söyleyen Yalman, “Bu benim şahsi düşüncem, siyasi düşünce değil. Elbette ki rahatsız olduğu taraflar vardır. Doğu Perinçek’in, Devlet Bahçeli’nin hatta Mehmet Ağar beyin bile Beştepe ofislerinin olduğu söyleniyor. Böyle iddialar var” yanıtını vermişti.