MHP’nin şikayeti üzerine Kılıçdaroğlu’nun dokunulmazlığının kaldırılması istendi

MHP’li milletvekillerinin şikayeti üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında fezleke hazırlanarak, dokunulmazlığının kaldırılması istendi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Fotoğraf: AA

MHP milletvekillerinin 5 Şubat’ta Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı suç duyurusunun ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında fezleke hazırlandı. Fezlekede, Kılıçdaroğlu’nun 2014 tarihinden 2019 tarihine kadar yaptığı pek çok konuşma, gazeteler ile televizyonlara verdiği demeçlerde “suç unsurunun” yer aldığı ileri sürüldü.

Fezlekede, Kılıçdaroğlu’nun farklı tarihlerde eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğunu eleştirmesinin yanı sıra iktidarın yargıyı siyasallaştırdığını söylemesi, belediyelere yapılan kayyım atamalarını eleştirmesi, Türkiye’nin beka sorunu olmadığını dile getirmesi, İstanbul seçimlerini iptal eden Yüksek Seçim Kurulu’nu eleştirerek “çete” ifadesini kullanması ile eski CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz ve Yılmaz Ateş’in parti yönetimine yönelik sert açıklamaları yer aldı.

Seçme ve seçilme hakkının kaldırılması da istendi

Kılıçdaroğlu’nun “suçu ve suçluyu övme suçunu basın yoluyla işlediği” iddiasıyla milletvekilliği dokunulmazlığının kaldırılmasının istendiği fezlekede, seçme ve seçilme hakkının kaldırılması da istendi.

Grup konuşmaları için işlem yapılmayacak

Toplam 10 sayfadan oluşan fezlekede, MHP’nin şikâyet dilekçesinde yer alan Kılıçdaroğlu’nun yaptığı 10 farklı konuşmanın Meclis’te yaptığı grup konuşması olduğu, ayrıca 7 farklı konuşmasında da suç unsuru olmadığı belirtilerek, bunlarla ilgili herhangi bir işlem yapılamayacağı kaydedildi.

Buna karşın fezlekede Kılıçdaroğlu’nun çeşitli televizyon programlarında yaptığı konuşmalar ile çeşitli basın kuruluşlarına verdiği demeçlerde “suç unsuru olduğu” iddia edildi.

Ne olmuştu?

MHP, CHP ile HDP arasındaki ilişkilerin incelenmesi amacıyla 4 Ekim 2019 tarihinde “komisyon” kurmuştu. MHP Genel Başkan Yardımcıları Feti Yıldız, İzzet Ulvi Yönter ve İsmail Faruk Aksu’dan oluşan komisyon, 5 Şubat’ta Kılıçdaroğlu hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.

Suç duyurusunda Kılıçdaroğlu’nun milletvekilliği dokunulmazlığının kaldırılması talep edilmişti. Suç duyurusu üzerine hazırlanan fezleke geçen haftalarda Meclis’e geldi. Böylece Meclis tarihinde ilk kez bir partinin oluşturduğu komisyon aracılığıyla ana muhalefet genel başkanı hakkında fezleke hazırlanmış oldu.

MA – ANKARA