Milas’ta İkizköy Akbelen Ormanı’nda keşif yapılacak

Ağaç kıyımının yapıldığı İkizköy Mahallesi sınırları içindeki Akbelen Ormanı’nda bilirkişi keşfi yapılacak.

Muğla’nın Milas ilçesinde bulunan 740 dönümlük Akbelen Ormanı’nın kesilmesine karşı köylülerin direnişi sürüyor. Birçok sivil toplum örgütü, siyasi parti ve çevre derneklerinin destek ve dayanışma ziyaretleri de devam ediyor. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Suat Özcan, köylülere dayanışma ziyaretinde bulundu.

Keşif yapılacak

Çevre dernekleri ve Akbelen halkının ormanda maden tahsisinin iptali için Tarım ve Orman Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğü’ne açtığı davada, bilirkişi keşfine karar verildiği öğrenildi. Kararda, Akbelen Ormanı’nda 30 Temmuz Cuma günü saat 11.30’da keşif yapılacağı belirtildi.

Muğla 1’nci İdare Mahkemesi’nin verdiği kararda, şu ifadelere yer verildi: “Muğla ili, Milas ilçesi, İkizköy Mahallesi sınırları dâhilindeki orman sahası için (müdahil) Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret Anonim Şirketi adına maden açık işletme izni verilmesine ilişkin 28/11/2020 tarihli Tarım ve Orman Bakanlığı işleminin iptali istemiyle Tarım ve Orman Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü’ne karşı açılan davanın karara bağlanabilmesi için; Mahkememizin 22/06/2021 tarihli ara kararıyla uyuşmazlık konusu yerde keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmasına karar verilmiş bulunmaktadır.”