Milletvekili Işık’ın HDP ile ilişkisi 2 yıl süreyle kesildi

HDP, eşi Ebru Işık’a şiddet uygulayan Muş Milletvekili Mensur Işık’a 2 yıl süreyle partiden çıkarma cezası verdi.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Diyarbakır’da partisinin Yerel Yönetimler Bürosu’nda gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. HDP Merkez Disiplin Kurulu’nun Muş Milletvekili Işık’ın durumu ile ilgili bilgi paylaştığını aktaran Beştaş, şöyle konuştu:

“Disiplin Kurulumuz, ilkelerimiz gereği, tabii ki kadının beyanı ilkesi esastır ilkesinden hareketle tarafları dinledi hem Mensur Işık’ı hem de Ebru Işık’ı dinledi. Daha kısa sürede karar çıkması yönünde toplumda bir beklenti vardı. Takdir edersiniz ki, Merkez Disiplin Kurulu da belirli kurallara uymak zorunda. Savunma hakkı gibi kurallara uymak zorunda, savunmalar alındı, iddialar alındı. Bunun üzerine Mensur Işık’a 2 yıl süreyle geçici çıkarma cezası verildi. Bunu ilk kez Diyarbakır’dan açıklıyoruz.”

HDP olarak kim tarafından ve kime uygulanırsa uygulansın şiddetin kabullenemeyecekleri bir şey olduğunu belirten Beştaş, “HDP olarak yaklaşımımız bu konuda da nettir. Aile içi şiddet konusunda da toplumsal şiddet konusunda da mücadele eden parti olarak bundan sonraki tutumumuz daha güçlü bir şekilde devam edecektir.” dedi.

‘Partimizden bir milletvekilinin böyle anılması bizi derinden sarsmıştır’

“Üzgünüz, partimizden bir milletvekilinin böyle bir mesele ile anılması, böyle bir şiddet uygulaması bizi derinden sarsmış, üzmüştür.” diyen Beştaş, ama bunun tutumlarını asla etkilemediğini söyledi. Beştaş, şunları ifade etti:

“Bu konuda bir söz söylememiz gerekirse başta Muş halkı olmak üzere, halkımıza öz eleştiri konusunda kaçınmayacağız, halkımıza özeleştirel yaklaşımımız devam edecek. Şiddet, kesinlikle bizim hiçbir şekilde ıskalayacağımız, arkasında duracağımız ya da meşru göreceğimiz bir olgu değildir. İlkin bu kararı paylaşmak istedim. Tekrar etmem gerekirse iki yıl süreyle geçici çıkarma cezasıyla cezalandırıldı. Parti ile iki yıl boyunca ilişkisi kesilmiştir. ”